Robimy swojskie wino – przepis z Podlasia

 

Tak pięknych jesiennych zbiorów grzech nie wykorzystać. Jak zatrzymać aromat winogron na zimę? Warto zrobić domowe wino. To nie jest wcale trudne, choć wymaga stosowania się do pewnych reguł.
Zebranych samodzielnie czy kupionych w sklepie owoców nie warto myć. Nalot na winogronach to właśnie naturalne substancje, które ułatwią fermentacje.

 Składniki domowego wina

Na 10 kg winogron potrzeba 5 litrów wody (kranówkę można przegotować) i 3,5 kilograma cukru.

Wykonanie wina z ciemnych winogron

Jeśli chcemy przyśpieszyć naturalną fermentację możemy dokupić w sklepie dodatkowych drożdży, ale jeśli nie chce nam się iść do sklepu  to możemy zrobić wino podlaskie czyli w w wersji slow ;-).Trzeba będzie dłużej poczekać ale będzie bardziej naturalne.Winogrona rozdrabniamy lub miażdżymy, przekładamy do butli i zalewamy 3 litrami letniej wody. Przyrządzamy syrop z 2 kg cukru i 1 litra wody i dodajemy do winogron. Mieszamy. Masa powinna zajmować 3/4 butli. Butlę zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną i odstawiamy  w ciepłe miejsce na trzy dni.Bez drożdży czekamy ….

Po upływie tego czasu rozpuszczamy 1,5 kg cukru w litrze wody i wlewamy do butli. Ponownie mieszamy np. wyparzoną łopatką lub po prostu poruszając butlą.

Po 7 dniach płyn odcedzamy i ponownie wlewamy do butli.

Po miesiącu ściągamy wino za pomocą rurki fermentacyjnej do drugiego gąsiora (powinien stać niżej), uważając, żeby nie naruszyć osadu, bo chcemy uniknąć przedostania się go drugiego gąsiora.

Takie  domowe podlaskie wino jest nie tylko dobre ale i zdrowe. Antyoksydanty, które zawierają te owoce chronią nas przez chorobami serca i nowotworami.Domowe wino to doskonały lek na jesienną chandrę;-) Tylko nie pijcie go zbyt wiele.

.winogrona

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy