Nowa unijna polityka rolna po 2020. Bez PROW?

pole

W Unii Europejskiej trwa ustalanie nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Szykuje się rewolucja. Nie będzie już Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich a za politykę wspierania rolnictwa ma odpowiadać krajowy plan strategiczny. O tym jakie zmiany czekają rolników opowiadał na sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Ryszard Zarudzki, który zapowiedział, że Komisja Europejska planuje likwidację PROW-u.

Krajowy plan strategiczny będą to płatności bezpośrednie, regulacje rynkowe i wszystkie instrumenty, związane z dotychczasowym PROW, ale kraj członkowski będzie miał więcej swobody w rozwiązywaniu własnych rolniczych problemów.

Dopłaty bezpośrednie

Dobra wiadomość jest taka, że  płatności bezpośrednie mają przysługiwać tylko osobom faktycznie prowadzącym działalność rolniczą. Ma nastąpić przesunięcie wsparcia z gospodarstw większych do gospodarstw mniejszych lub średnich. Rolnicy jednak będą zmuszeni do obowiązkowego„zazieleniania”, czyli systemu opłat na rzecz ochrony klimatu i środowiska. To od Polski będzie zależeć czy wesprze dotacjami młodych rolników czy określoną produkcję. Wsparciem związane z produkcją będzie można przeznaczyć na: zboża, rośliny oleiste, rośliny wysokobiałkowe, strączkowe, len, konopie.

Priorytety polityki rolnej po 2020 roku

– wspieranie godziwych dochodów gospodarstw rolnych i bezpieczeństwo żywnościowe UE,
– zwiększenie konkurencyjności rynkowej rolnictwa,
– poprawa pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym,
– łagodzenia skutków zmian klimatu i przystosowanie się do zmian klimatycznych,
– zrównoważony rozwój i wydajne gospodarowanie zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba i powietrze,
– ochrona bioróżnorodności biologicznej,
– przyciąganie młodych rolników i ułatwienie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich,
– promowanie zatrudnienia, sprawy społeczne, rozwój lokalny na obszarach wiejskich,
– bezpieczna żywność i promowanie zdrowego odżywiania.

siano

„Warunkowość” zamiast cross-compliance

W nowej WPR mają zniknąć zasady cross-compliance, które zastąpią zasady warunkowości. 
 To konieczność przestrzegania przez rolników norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska oraz wymogów podstawowych w zakresie zarządzania – wyjaśnił wiceminister Zarudzki. Każde państwo członkowskie ma ustanowić system kontroli warunkowości i kar za jej nieprzestrzeganie.

Ponadto Komisja Europejska zaproponowała obowiązkowe wdrażanie satelitarnego monitoringu gruntów rolnych. Na początku będzie to program pilotażowy, który docelowo ma stworzyć stały program monitoringu satelitarnego do wdrażania płatności powiązanych z powierzchnią gospodarstw.

red. OKO

źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ www.sejm.gov.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy