Podlascy,,Świadkowie historii” uhonorowani

Działaczy „Solidarności”, żołnierzy AK i osoby dbające o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej uhonorowano w środę nagrodami IPN „Świadek historii” w Białymstoku, przyznawanymi za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski.

Spośród 28 zgłoszonych osób, w tym roku kapituła pod przewodnictwem prezesa IPN Jarosława Szarka wyłoniła czterech laureatów. Są to: Janina Aleksandrowicz, Kazimierz Wosiek, Kazimierz Waszczuk i Jan Krassowski.

„+Świadek historii+ to ktoś szczególny. Ktoś, kto przeżył określony czas i potrafi o nim zaświadczyć, potrafi zaangażować się w upamiętnienie tych wydarzeń. To ktoś zdolny do opowiadania historii z uwagi na jej ważność w budowaniu niezależnego państwa i suwerennego narodu” – napisał w liście odczytanym podczas uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek.

W imieniu uhonorowanych głos zabrał Kazimierz Wosiek, działacz „Solidarności”. Mówił, że wręczenie nagród przeddzień rocznicy ogłoszenia stanu wojennego jest dla niego symboliczne. Zaapelował do młodzieży, która uczestniczyła w uroczystości, by zachowywała pamięć o swojej rodzinie, by zbierała różne pamiątki. „Zachowywanie pamięci rodzinnej jest jedną z najważniejszych rzeczy” – powiedział i dodał, że „trzeba tę historię utrwalać i przekazywać dalej”.

Wosiek – związany z „Solidarnością” od 1980 roku – był pierwszym drukarzem podziemnego pisma „Rezonans”, drukarzem i wydawcą podziemnego pisma „Solidarność Olsztyńska” oraz olsztyńskiej edycji „Solidarności Walczącej”. Obecnie jest dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostródzie.

Wyróżniono też innego działacza „Solidarności” Kazimierza Waszczuka, który po wprowadzeniu stanu wojennego – jak informuje IPN – podjął współpracę z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” i aktywnie uczestniczył w wydawaniu i kolportowaniu materiałów wydawanych w ramach jej działalności.

Dzięki zaangażowaniu Waszczuka w latach 80-tych odkopano i odbudowano pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej w Wysokiem Mazowieckiem, który na polecenie ówczesnych władz został zakopany i częściowo zniszczony. Od 1992 r. Waszczuk jest przewodniczącym „Solidarności” w Wysokiem Mazowieckiem. Wspólnie z kombatantami AK uczestniczy w upamiętnianiu miejsc walk toczonych przez żołnierzy ruchu niepodległościowego.

Jan Krassowski jest prezesem koła Związku Żołnierzy AK Warszawa-Mazowsze w Łapach. Jako nastoletni chłopiec został członkiem AK, a po zakończeniu wojny działał w podziemiu niepodległościowym. Odznaczony był m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obrony Kraju.

Tytuł „Świadka historii” otrzymała również Janina Aleksandrowicz, która ze względu na stan zdrowia nie mogła wziąć udziału w środowej uroczystości. Aleksandrowicz jest byłą przewodniczącą Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie, zaangażowaną w upamiętnianie ofiar zbrodni katyńskiej. Dzięki jej współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na terenie kampusu powstała Aleja Ofiar Katyńskich z Dębami Pamięci. Odznaczona jest m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz honorową odznaką za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego.

Uroczystość odbyła się w siedzibie oddziału IPN w Białymstoku.

Zainicjowana przez IPN w Białymstoku nagroda „Świadek historii” jest obecnie przyznawana także w innych regionach. Jak dotąd w białostockim oddziale IPN takie wyróżnienia przyznano dziesięć razy; łącznie otrzymało je ponad 70 osób.

red.OKO/PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy