23 Orszaki Trzech Króli w regionie

To będą największe jasełka na świecie.

6 stycznia co najmniej 23 orszaki Trzech Króli powędrują w tym roku w Podlaskiem. Największy będzie najprawdopodobniej białostocki.

Rozpocznie się o godz. 11.45 na Dziedzińcu Pałacu Branickich. Będzie składał się z trzech grup kontynentalnych: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej. Uczestnicy orszaku dostaną korony i śpiewniki.Orszak śpiewając kolędy, przejdzie ulicami: Legionową, Skłodowskiej-Curie, Placem NZS, Liniarskiego, Lipową, Rynkiem Kościuszki i dotrze na plac przed Katedrą. W trakcie przemarszu uczestnicy odegrają sceny z życia Świętej Rodziny. Pierwsza scenka zostanie odegrana jeszcze na pałacowym dziedzińcu, ostatnia przy szopce przy kinie Ton.

,,Zachęcam mieszkańców Białegostoku, by i w tym roku licznie przybyli i dali świadectwo swojej wiary. By w ten sposób spędzić wspólnie czas z dziećmi, z całymi rodzinami. Bardzo serdecznie zapraszam” – podkreśla abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

Za Kacprem, Melchiorem i Baltazarem powędrują orszaki w Suwałkach i Łomży.

Łomża

Orszak wyruszy z trzech parafii – pw. Krzyża Świętego (po mszy św. o godz. 12), św. Andrzeja Boboli (po mszy św. o godz. 12) i Bożego Ciała (po mszy św. o godz. 11.30). Mieszkańcy wspólnie z królami przejdą na skate park przy ul. Ks. Anny, gdzie oddany zostanie uroczysty pokłon Dzięciątku Jezus.

Suwałki

Barwny korowód przejdzie ulicami miasta po raz szósty. Parada wyruszy sprzed budynku Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II o godz. 13.15. Tam też zaplanowana jest pierwsza z kilku stacji, na których zostaną zaprezentowane sceny biblijne. Ostatnią zaplanowano w Parku Konstytucji 3 Maja.

Swoje orszaki ma  w tym roku:

Augustów, Bielsk Podlaski, Brańsk, Ciechanowiec, Dąbrowa Białostocka, Grabowo, Grajewo, Jedwabne, Knyszyn, Kolno, Lipsk, Mońki, Rajgród, Siemiatycze, Sokółka, Stawiski, Suchowola, Sztabin, Wasilków, Wiżajny.

Grabowo

Orszak Trzech Króli odbędzie się w gminie po raz pierwszy. Wyjdzie z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela po mszy św. o godz. 10. Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalne korony i śpiewniki. Mile widziane są stroje pastuszków i aniołków.

Jedwabne

Trzej Królowie przejdą ulicami po mszy św. o godz. 9.30. Zaplanowano scenki teatralne. Na uczestników będą czekać korony oraz śpiewniki.

Kolno

Kolneński orszak wyruszy z parafii pw. Świętej Anny po mszy św. o godz. 12.30 i przejdzie ulicami miasta do parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata.

,,Niestety, nie mamy informacji, skąd i o której ruszy – wszystko ustalają lokalni organizatorzy- informuje rzeczniczka fundacji Orszak Trzech Króli Jolanta Stachacz. W tym roku świętować będą z nami aż 751 miejscowości w Polsce oraz 22 za granicą (w 13 państwach)! W ubiegłym roku, w kraju, były to 644 miejscowości.

Grajewo

Orszak Trzech Króli wyruszy sprzed urzędu miasta o godz. 13.30 i przejdzie ul. Mickiewicza, Ełcką i Wojska Polskiego na teren klubu Hades.

Lipsk

Orszak Trzech Króli wyruszy z parafii pw. Matki Bożej Anielskiej tuż po mszy św. o godz. 12. Po jego zakończeniu wszyscy uczestnicy mogą liczyć na poczęstunek.

Mońki

Początek uroczystości przed kościołem św. Brata Alberta o godz. 12. Orszak przejdzie ul. Wojska Polskiego, Al. Niepodległości (będą przy niej ustawione dwie sceny „Na Dworze Heroda” oraz „Gospoda”), Wyzwolenia, Słowackiego, Białostocką, Kościelną i Małynicza (plac przy parkingu parafii pw. M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza), gdzie stanie „Brama Anielska” i „Stajenka Betlejemska”.

Stawiski

Trzej Królowie wyruszą z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego po mszy św. o godz. 12. Przejdą ulicami miasta, zatrzymując się na trzech stacjach, gdzie zostaną odegrane scenki przygotowane przez uczniów ze szkoły w Stawiskach. Następnie orszak wróci do kościoła, przed którym strażacy przygotują ognisko. Wydarzenie zwieńczy wspólny posiłek i śpiewanie kolęd.

Augustów

Orszak Trzech Króli wyruszy około godz. 13, po południowym nabożeństwie. Uczestnicy, śpiewając kolędy, pójdą do parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Organizatorzy, czyli księża z bazyliki zapraszają do uczestnictwa całe rodziny.

Siemiatycze

Msza św. (o godz. 12 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli) poprzedzi przemarsz. Trzej Królowie przejdą ul. Górną i Grodzieńską w kierunku Pl. Jana Pawła II, gdzie znajduje się Stajenka. Tam około godz. 14.30 trzej królowie złożą swoje dary.

Sztabin

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.30 na placu przy remizie strażackiej. Orszak przejdzie ul. Ogrodową, Młodości i Rybacką do kościoła pw. św. Jakuba. Uczestnicy otrzymają śpiewniki, korony i nalepki, a po uroczystości – miskę grochówki.

Sokółka

Początek o godz. 13 na placu przed kinem „Sokół”. Uczestnicy przejdą ul. Piłsudskiego, Wróblewskiego i Mickiewicza do kościoła pw. św. Antoniego, gdzie o godz. 14 odprawiona zostanie msza św.

W tym roku, z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, orszaki przejdą pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”.To będą największe jasełka na świecie.”– dodaje Jolanta Stachacz

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o