Nowości w WOAK w 2019

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zapowiada nowości w 2019 roku.

W tym roku ruszają nowe studia podyplomowe – animacja kultury.

Studia adresowane są do animatorów kultury, instruktorów i twórców, nauczycieli, osób zarządzających placówkami kultury czy pracowników domów kultury, bibliotek, placówek oświatowo-wychowawczych, edukacyjnych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych.

Zajęcia mają wyposażyć słuchaczy w kompleksową wiedzę, umiejętności i kompetencje do wykonywania zawodu animatora kultury: instruktora, edukatora i organizatora działań w obszarze kultury i wykształcić ich tak, aby mogli działać w zakresie upowszechniania i animowania działań kulturalnych, społecznych i edukacyjnych w swoich środowiskach.

Nowością są zajęcia z tańca hawajskiego i warsztaty z hawajskiego muzykowania. Na pierwsze spotkanie WOAK zaprasza już w środę 6 lutego. . Zarówno warsztaty taneczne, jak i muzyczne skierowane są do osób dorosłych. Każdy, kto chce odkryć tajniki hawajskiego tańca hula lub posiada ukulele, gitarę, bęben, bas, flet lub inne instrumenty, powinien koniecznie skorzystać z zaproszenia.  Warsztaty poprowadzi Magdalena Samojlik – muzyk, pedagog, tancerka i pasjonatka kultury hawajskiej. Zajęcia będą się odbywać raz w tygodniu w siedzibie WOAK przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku.

WOAK chce mianowicie ubiegać się  o wpisanie tkactwa dwuosnowowego na listę Krajowego Niematerialnego  Dziedzictwa Kulturowego, obok bartnictwa, sokolnictwa czy plecionkarstwa. Tkactwo dwuosnowowe jest wizytówką województwa podlaskiego.

WOAK od lat pomaga je pielęgnować i upowszechniać. Instytucja stworzyła  między innymi szlak edukacyjno-turystyczny Kraina Wątku i Osnowy, organizuje warsztaty tkackie, konkursy, wystawy, pomaga twórczyniom zdobywać stypendia ministerialne.

,,Najwyższy czas, by to tradycyjne, piękne rzemiosło, ta cenna umiejętność trafiła na prestiżową listę niematerialnego dziedzictwa, a kto wie, może później na reprezentatywną listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, tak jak szopki krakowskie” – przekonuje Cezary Mielko, dyrektor WOAK.

Byłoby  wielkim sukcesem, gdyby udało się wpisać tkactwo dwuosnowowe na listę Krajowego Niematerialnego  Dziedzictwa Kulturowego, a potem zrobić drugi krok i umieścić to cenne rzemiosło na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, czyli na tak zwanej liście reprezentacyjnej. Byłoby to druga pozycja z Polski na tej liście, po szopkarstwie krakowskim. Droga długa, ale warta zachodu.

,,Jesteśmy na początku tej drogi, mamy nadzieje na sukces. Będzie to ogromny prestiż dla naszego regionu, dla tkaczek, dla instytucji i dla samej tkaniny dwuosnowowej, która jest niepowtarzalna i tylko nasza.” – zapewnia Lila Wyszkowska, instruktor plastyki w WOAK.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy