Białystok świętuje niepodległość!

Świetlne iluminacje, wciąganie polskiej chorągwi na maszt, wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich, czy też biało-czerwone wypieki – między innymi  w taki sposób białostockie instytucje kultury chcą upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok!

Bo chociaż za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości uznaje się 11 listopada 1918 roku, to Białystok na włączenie do wolnego kraju musiał jeszcze trochę poczekać. Miasto leżało na szlaku wycofujących się z Ukrainy wojski niemieckich. Dlatego też dopiero 19 lutego, kiedy to obce wojsko opuściło nasze tereny, mogli do niego kroczyć polscy żołnierze. Dlatego też świętowanie rocznicy odzyskanie niepodległości w Białymstoku odbywa się podwójnie – w listopadzie i w lutym. 

,,19 lutego przypada 100. rocznica odzyskania przez Białystok niepodległości, jest to stolica naszego województwa, dlatego też z zarządem podjęliśmy decyzję, że również chcemy się włączyć w tę wyjątkową uroczystość i w związku z tym jednostki kultury, które są podległe samorządowi województw podlaskiego, przygotowały różne wydarzenia.” – powiedział Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. 

A będzie w czym wybierać. W ofercie białostockich instytucji pojawią się wydarzenia skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych – wszystko po to, by jak najwięcej mieszkańców mogło przyłączyć się do radosnego świętowania. 

Szereg imprez przygotowała Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Placówka zaprasza na wystawę „Województwo Podlaskie u progu Niepodległości”, a także na konferencję naukową, „Ku niepodległości – kierunek północno-wschodni – 1918-1923”, której współorganizatorem jest białostocki oddział IPN. 

,,Jest to bardzo cenna konferencja, która zawiera szereg wykładów poświęconych tematyce okoliczności odzyskania przez Białystok i całe województwo podlaskie niepodległości.” – podkreślała Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy. 

 

Do tego warsztaty, lekcje biblioteczne, spotkania z klubami seniorów – świętowaniu niepodległości będą towarzyszyć liczne wydarzenia zorganizowane w filiach Książnicy Podlaskiej. W siedzibie zborów specjalnych odbędzie się spotkanie z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także wystawa IPN-u wzbogacona zbiorami archiwalnymi dokumentującymi życie społeczne oraz publikacjami prasowymi, które pochodzą z tamtego okresu i obrazują odzyskanie przez Białystok niepodległości. 

Z kolei Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na spotkanie pn. „Niepodległość słodko brzmi i smakuje”, które odbędzie się 19 lutego 2019 roku, w godzinach 13.00-15.00, na ulicy Kilińskiego, tam, gdzie mieści się siedziba WOAK-u i gdzie żołnierze piechoty wkraczali do Białegostoku 19 lutego 1919 roku. „Niepodległość słodko brzmi i smakuje” to patriotyczne spotkanie, upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok, połączone ze wspólnym śpiewaniem żołnierskich piosenek i prezentacją biało-czerwonych wypieków.

Wolny Białystok 1919-2019” – takie hasło rozświetli budynek Opery i Filharmonii przy ul. Podleśnej 2 w dniach 18-22 lutego. Ale to nie koniec iluminacji, bo 19 lutego, podczas uroczystego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, organizowanego przez miasto Białystok, siedziba instytucji przy ul. Odeskiej 1 ubrana będzie w świetlne barwy narodowe przez całą noc. Od 18 do 22 lutego przy ul. odbędą się tam również nieodpłatne warsztaty teatralne inspirowane historią Białegostoku, w których udział może wziąć młodzież gimnazjalna oraz uczniowie dwóch ostatnich klas szkoły podstawowej.  

Teatr Dramatyczny zorganizuje wycieczkę po teatrze. Będzie można obejrzeć garderobę, podziemie, wystawy teatralnych kostiumów, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Oprowadzanie z przewodnikiem rozpocznie się, co 30 minut, 19 lutego od godziny 16.00.

Jak wiadomo, budynek teatralny powstał w czasach II Rzeczypospolitej, w 1938 roku, natomiast już od 1919 roku sami białostocczanie czynili starania, żeby Teatr Miejski im. Józefa Piłsudskiego powstał. Dlatego też uznaliśmy zwiedzenie teatru, zajrzenie od kuchni do tego, co się u nas dzieje za interesujące. – powiedział Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. 

Muzeum Podlaskie rozpocznie świętowanie niepodległości w godzinach wieczornych. 

Zaczynamy o 20.30, bo jest to godzina dla Białegostoku kluczowa. To właśnie wtedy, 19 lutego 1919 roku o 20.30 pierwsze oddziały Wojska Polskiego wkroczyły do Białegostoku, jak to określano: spadła pikieta na Rynek Kościuszki, od tego się wszystko zaczęło(…)my nawiążemy do niezwykle podniosłego i symbolicznego faktu, jakim jest zawiśnięcie polskiej chorągwi na wieży ratusza. – tłumaczył Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. 

Replika chorągwi z Orłem Białym zostanie wciągnięta na maszt. Później organizatorzy zaproszą wszystkich do sal ratuszowych, gdzie zaprezentowana zostanie ok. 20 minutowa projekcja przypominająca wydarzenia tamtych lat. Po prezentacji nastąpi „toast za niepodległą”, a po toaście kolejne historyczne nawiązanie –  poczęstunek w postaci gorącej herbaty i bułek drożdżowych. 

,,Otóż pikieta i za nią wkraczające oddziały polskie spontanicznie zostały podjęte w cukierni Władysława Lubczyńskiego przy Rynku Kościuszki właśnie bułkami drożdżowymi  i gorącą herbatą.” – uzupełnił Andrzej Lechowski.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy