Sąd uchylił decyzję burmistrza o marszu w Hajnówce

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił decyzję burmistrza w sprawie marszu środowisk narodowych w Hajnówce.

,,W polskim systemie prawnym organizowanie pokojowych zgromadzeń i uczestniczenie w nich zaliczone zostały do wolności konstytucyjnych “- uzasadniał sędzia Piotr Kozłowski z Sądu Okręgowego w Białymstoku.

,,Wolność zgromadzeń nie jest co prawda absolutna, ale jej ograniczanie powinno być traktowane jako absolutny wyjątek. Powinno opierać się na uzasadnionych przesłankach, a nie na przypuszczeniach bądź spekulacjach. A tak – zdaniem sądu – jest w tym przypadku mówił sędzia Kozłowski.

Burmistrz Hajnówki wydał w czwartek (14.02) decyzję zakazującą marszu, który 23 lutego chcą w tym mieście zorganizować środowiska narodowe z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W uzasadnieniu burmistrz stwierdza m.in., że “trasa planowanego zgromadzenia po raz kolejny została ustalona przez organizatora przez miejsce newralgiczne z punktu widzenia społeczności prawosławnej, a mianowicie przy jednej z największych świątyń tego wyznania w regionie – Soborze Św. Trójcy”.

Decyzja o uchyleniu zakazu marszu nie jest prawomocna. Stronom przysługuje odwołanie do sądu wyższej instancji. Mają na to 24 godziny.
Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak zapowiada odwołanie się od decyzji Sądu Okręgowego.

Zobacz także:Burmistrz Hajnówki nie zgadza się na marsz

Red. OKO

Fot. Facebook

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o