Premiera „Obławy” już w piątek w Dramatycznym

Teatralna pamięć o Obławie Augustowskiej – premiera spektaklu

Koniec II Wojny Światowej. Lipiec. Mieli nadzieję na wolność. Wolność swoją i Polski.  Marzyli o kraju bez wpływów nazizmu i komunizmu.  Walczyli w podziemiu o niepodległość.  Ponad 600 osób w rejonie Suwałk i Augustowa zaginęło bez wieści.  Rosyjskie NKWD  i polskie UB wydało na nich wyrok bo marzyli o niepodległej ojczyźnie.  Z  tymi trudnymi faktami mierzą się historycy. Próbę pogodzenia się z przeszłością podjął również zespół Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

„ Te przedsięwzięcie ma duchowy wymiar.  Zdaliśmy sobie sprawę, że już po zakończeniu II WŚ  bez wieści, żadnego znaku odeszło z terenów Puszczy Augustowskiej w niebyt  masę istnień ludzkich. Powstał pomysł aby połączyć warstwę duchową z faktograficzną. Wiążemy z tym spektaklem nadzieję, że on pozwoli w sposób artystyczny pożegnać się z tymi istnieniami, jednocześnie te traumę spróbuje trochę rozładować. Chcemy aby spektakl poruszył uczucia i wyobraźnie.” – opowiada reżyser spektaklu Jan Nowara

„ Obława” nie jest spektaklem, który ma dostarczyć widzowi rozrywki w piątkowy wieczór. Inscenizacja ma poruszać i dawać do myślenia. Być głosem tych, którzy nie zdążyli się pożegnać. Myślami ojców, mężów i synów, których rodzina nie mogła pochować.

Premiery spektaklu w reżyserii Jana Nowara możemy spodziewać się  1 marca ( piątek) . Będzie on historią zamordowanych przez oddziały NKWD podczas Obławy Augustowskiej. Przypominamy iż  w czasie tzw. „Małego Katynia”  podczas pacyfikacji zginęło około 600 osób. Do tego doszło u nas. Na Podlasiu. Kiedy wszyscy mieli nadzieję na lepsze. Przecież skończyła się wojna… Jest to temat szczególnie bolesny dla rodzin zaginionych.  Nadal nie wiedzą co się stało z ich najbliższymi i przodkami. Ta niewyjaśniona sprawa stanowi „lukę” w ich życiorysach.  Działaczom Podziemia Niepodległościowego NKWD zabroniło mówić i krzyczeć o wolność. Aktorzy Teatru Dramatycznego próbują przywrócić im głos. Skupili się  na duszach i emocjach ofiar.  Tylko jak nawiązać dialog z tymi, których już nie ma? Idąc w ślady „Dziadów” Mickiewicza , artyści przywołają duchy poległych. Nie tylko dusze Żołnierzy Wyklętych, ale również oprawców.  Ich dusze są zapewne także niespokojne.

Nie tylko Adam Mickiewicz był inspiracją dla scenarzystów. Możemy spodziewać się także twórczości Zbigniewa Herberta.

Na deskach Sceny Dużej możemy podziwiać kunszt artystyczny m.in. Katarzyny Siergiej, Piotra Szekowskiego, Danuty Bach, Sławomira Popławskiego, Marka Cichuckiego.  Praca nad tym scenariuszem wymagała innego wysiłku od artystów niż w czasie grania innych spektakli.  Na próbie medialnej powiedział o tym  Bernard Bania, który wcielił się w postać mjr Wasilienki, który był jednym z oprawców w czasie  Obławy Augustowskiej

Nie jest to opowieść stworzona w wyobraźni, tylko materia, która jest oparta na losach prawdziwych ludzi, którzy niestety zaginęli. Dzisiaj żyją ich rodziny, żyją wspomnienia o nich i związane z tym emocje. Osoby te nie mają jednak możliwości uczczenia swoich bliskich. Nie wiedzą nawet gdzie są oni pochowani . Postacie negatywne, czarne charaktery są dla aktora zawsze bardziej atrakcyjne. Tu też tak jest. Trudno jednak nie myśleć o tym, że stojąc na scenie odgrywa się realną postać, realne sytuacje, które – w nieco innej formie – ale naprawdę się wydarzyły „– dodał Bernard Bania.

Za scenografię, wizualizację oraz kostiumy odpowiedzialny jest Maciej Mikulski. Natomiast za oprawę muzyczną na żywo – Adam Białous. Przygotowaniem wokalnym zajął się aktor Piotr Szekowski, w którego wykonaniu widzowie będą mogli usłyszeć popularną piosenkę- niespodziankę, którą autor napisał aby upamiętnić swojego ojca, poległego w czasie służby w Armii Krajowej.

Jeszcze przed premierą ,spektakl „ Obława” zakwalifikował się do 25. Ogólnopolskiego Konkursu  na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

 

 

 

Sponsorem spektaklu „Obława” jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz nadleśnictwa: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze, Suwałki i Szczebra.Premiera przedstawienia odbędzie się 1 marca o godz. 19.00.Bilety na premierę oraz spektakle grane w  marcu i kwietniu dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl.

Red. Laura Maksimowicz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy