Białystok. Marsz Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Organizatorzy tegorocznego Marszu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych podkreślają, iż jest to sposób na oddanie czci zmarłym żołnierzom niezłomnym. Marsz 1 marca o 18.00 ruszy spod kina Ton w Białymstoku.

W ten sposób próbują również odpowiedzieć na zachowania środowisk lewicowych w Polsce atakujących pamięć o „podziemiu”. Ta inicjatywa to według organizatorów, wyraz sprzeciwu przeciwko przyklejaniu wszystkim niezłomnym łatki „morderców”, czy też „bandytów”.

Głównym organizatorem Białostockiego Marszu Pamięci jest Młodzież Wszechpolska oddział w Białymstoku. Nie jest to jednak jedyne stowarzyszenie mające swój wkład w ten projekt. Współpracują przy organizacji marszu m.in. z stowarzyszeniem „WIR – Więzieni, Internowani i Represjonowani”, ze Związkiem Żołnierzy NSZ, czy też z organizacją katolicką Civitas Christiana.

Organizatorzy podkreślają, iż każdy może wziąć udział w tej uroczystości.

,,Marsz jest oddolną inicjatywą społeczną, nie jest organizowany przez jakąkolwiek opcję polityczną, ani nie jest to wydarzenie miejskie ani państwowe. Przykład obecności w komitecie organizacyjnym radnego miasta Białegostoku, świadczy jednak o tym iż na marsz zapraszamy i zachęcamy do obecności władze miasta ale również każdego mieszkańca Białegostoku i okolic, by tego szczególnego dnia mógł oddać hołd poległym w walce o wolną i niepodległą Polskę Żołnierzom Niezłomnym.„- powiedział portalowi Marcin Kulesza – prezes Młodzieży Wszechpolskiej  w Białymstoku

Trasa marsu wygląda następująco:

  1. Marsz rusza spod kina ,,TON” na Rynku Kościuszki w Białymstoku (rozpoczyna się 1 marca 2019 roku o godzinie 18.00)
  2. Następnie pochód przejdzie ulicami: Kilińskiego (plac Branickich), Adama Mickiewicza, Świętojańską i 11 listopada
  3. Uroczystości zakończą się na cmentarzu wojennym przy ul. 11 listopada (złożenie kwiatów oraz odmówienie krótkiej modlitwy za dusze zmarłych)

Jeszcze przed wyruszeniem, uczestnicy odśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. Na trasie uwzględniono miejsca kaźni Żołnierzy Wyklętych, przy których złożą wieńce. Między innymi przed pomnikiem Danuty Siedzikównej „Inki” w parku Planty, a także przed dawnym budynkiem Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Mickiewicza. Oprócz modlitwy na zakończenie odśpiewają Rotę.

Zobacz też:Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w regionie

Red. Michał Krawczeniuk

Fot. Młodzież Wszechpolska Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy