Białystok.”Sprzątnij po swoim psie!”

Temat sprzątania po swoich czworonogach wraca zawsze wtedy, gdy wiosna za pasem, a śnieg zdążył już stopnieć. Białystok postanowił zająć się problemem. Jak? Służby komunalne dostały zadanie uprzątnięcia głównych ciągów komunikacyjnych, i z ulic osiedlowych, także z pozostałych po zimie odchodów.

Rada Miasta już w 2015 roku postanowiła z tym walczyć systemowo poprzez rozstawienie śmietniczek w pasach drogowych o nasilonym ruchu pieszych na mocy uchwały z 23 listopada. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale torebki z psimi odchodami można wrzucać do zwykłych pojemników na odpady komunalne.

W „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Białystok” znalazł się obowiązek nałożony na właścicieli psów -„niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta na terenach publicznych (…) oraz wyrzucanie nieczystości spowodowanych przez zwierzęta do oznakowanych pojemników lub pojemników na odpady komunalne”.

Jednak gdzie w tym wszystkim troska o ekologię i nasze środowisko? Przecież można śmiało założyć, że właściciele psów coraz częściej stosując się do regulaminu, korzystają ze zwykłych torebek foliowych. Torebek, które rozkładają się nawet do 400 lat.

Przedstawiciel Departamentu Komunikacji Społecznej poproszony o komentarz na ten temat, poinformował nas, że Urząd Miasta próbował już ustawiać specjalne pojemniki z torebkami na psie odchody. Niestety pomysł nie wypalił, bo torebki te często ginęły, a do koszy trafiało wszystko.

 „Sprzątanie po swoim psie”

Nowa kampania społeczna zaplanowana jest przez Białystok na tę wiosnę. Ma ona uświadomić mieszkańcom Białegostoku, że posiadania czworonogów wiąże się z odpowiedzialnością, m.in. ze sprzątaniem po swoim pupili. Podczas tej akcji zostaną rozdane torebki stworzone do zbierania psich odchodów.

Czy jest to przykład metody „kija” i „marchewki”? Z jednej strony, właściciele psów mogą zostać ukarani mandatem karnym w wysokości aż do 500 zł za nie sprzątnięcie po swoim psie, a równoległe do tego próba zwiększenia świadomości wśród mieszkańców Białegostoku, że takie rzeczy należy po prostu robić.

Komentarz: Wciąż jednak nie jestem przekonany do tego, że porzucenie programu specjalnych pojemników na psie ekskrementy było dobrym pomysłem. Jeżeli tylko zostałoby to połączone z odpowiednią kampanią społeczną, może ludzie zaczęliby z tego prawidłowo korzystać? Spróbować raz jeszcze nie zaszkodzi, gdyż może na tym skorzystać nie tylko Białystok, ale i środowisko.

Nie sprzątasz liści – pomagasz jeżom

Jedwabne. Zabili sukę i szczenięta. Ze szczególnym okrucieństwem?

Złodzieje ukradli 840 norek

Red. Michał Krawczeniuk

Fot. Michał Krawczeniuk/UM w Białymstoku

http://psiakupa.blox.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy