Nie stań się ofiarą handlu ludźmi!

Zostało raptem parę miesięcy do wakacji. Latem nie wszyscy myślą wyłącznie o odpoczynku. Niektórzy z nas postanawiają w tym czasie zarobić dodatkowe pieniądze za granicą. Zwłaszcza maturzyści, którzy mają najdłuższe wakacje w swoim życiu.

Coraz częściej zdarza się, że oferty łatwego zarobku pieniędzy, okazują się tanim kłamstwem, które ma nas jedynie skłonić do wyjazdu z kraju. Na miejscu przestępcy odbierają ofiarom dokumenty tożsamości. Szantażują swoje ofiary.  Ludzie zmuszani są pracować w skrajnych warunkach bez żadnego wynagrodzenia. Dlatego  warto wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić swojego pracodawcę i na co zwrócić uwagę, aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi.

Czerwony autobus

Ambasada Brytyjska w Polsce wraz z organizacjami pozarządowymi, takimi jak La Strada prowadzi kampanię informująco-edukacyjną – „Nie stań się ofiarą handlu ludźmi!”Ambasada działa wspólnie z MSWiA, Policją i Strażą Graniczną, aby zwiększyć swoje możliwości w dotarciu do potencjalnych ofiar. Kampania ta ma na celu podnoszenie świadomości społecznej oraz ochronę potencjalnych ofiar przed handlarzami ludźmi.

Elementem tej kampanii jest charakterystyczny czerwony dwupiętrowy autobus z Londynu. Taki pojazd Białostoczanie mogli oglądać wczoraj na Rynku Kościuszki.

Wewnątrz pracownicy Departamentu Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA mówili w jaki sposób nie dać się wciągnąć w handel ludźmi.  Oprócz tego, na parterze, chętni mogli obejrzeć film przybliżający historię osób, które doświadczyły tego na własnej skórze.

Szkolenie

Nieopodal autobusu, w Kuratorium Oświaty w Białymstoku, pracownicy La Strady przeprowadzili szkolenie dla białostockich pracowników socjalnych, urzędników, policjantów oraz strażników granicznych. Spotkanie poświęcono kwestii wymiaru handlu ludźmi w Polsce. Tego, w jaki sposób pomagać ofiarom współczesnego niewolnictwa. Do jakich ośrodków je skierować, zwłaszcza jeżeli są cudzoziemcami niemówiącymi po polsku.

,, Istotnym problemem jest niski poziom świadomości ludzi na temat handlu ludźmi. Jeżeli na ulicy stoi starsza pani i złodziej wyrwie jej torebkę to ona wie, że padła ofiarą rozboju. Natomiast osoba wykorzystywana w pracy przez tygodnie, miesiące, lata bardzo rzadko ma świadomość, że jest ofiarą przestępstwa”. Dlatego tak ważne są akcje taka jak Czerwony autobus, które mogą zwiększyć wiedzę osób, a dzięki temu uratować je przed handlarzami ludźmi.„-powiedziała Joanny Garnier, pracownik La Strady.

Red. Michał Krawczeniuk

Fot. Michał Krawczeniuk

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy