Nie chcą powiększenie wysypiska w Hryniewiczach. Protest pod Urzędem Marszałkowskim

Najpierw był to protest w internecie. Teraz wyszli na ulicę, a dokładnie na ulicę Wyszyńskiego, gdzie mieści się Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Organizatorzy happeningu zebrali 3609 podpisów deklaracji protestu i przekazali je marszałkowi. To w ramach konsultacji społecznych.

 Mieszkańcy okolicy wysypiska z gminy Juchnowiec Kościelny nie zgadzają się, by na wysypisko w Hryniewiczach trafiało prawie dwa razy więcej odpadów niż do tej pory.

Z takim wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wystąpiła spółka “Lech”. Z wyliczeń spółki wynika, że wkrótce gminy nie będą miały gdzie składować śmieci i chcą na tym zarobić przyjmując więcej odpadów w Hryniewiczach.

Mieszkańcy  okolicy są oburzeni, obawiają się, że nieprzyjemny zapach, który już teraz czują, będzie jeszcze większy

Już teraz jest smród. Czuć siarkowodór a będzie jeszcze gorzej. Dlatego protestujemy. Kiedy budowano spalarnie , to mówiono nam, że w Hryniewiczach na wysypisku będzie tylko popiół składowany, a teraz ma być rozbudowa? Nie zgadzamy się na to! Ta sprawa nie dotyczy tylko nas, ale i Białegostoku – Dojlid i Nowego Miasta“-mówił Karol Futera z Olmont.

 

Spółka Lech poinformowała 15.03, że problem  przykrych zapachów  chce kompleksowo rozwiązać poprzez budowę instalacji odgazowania.

,,Budowa tych urządzeń jest możliwa dopiero teraz, po uformowaniu pola składowego. Podobnie stało się w przypadku starego, zamkniętego już pola składowego, na którym w 2007 roku powstała podobna instalacja. Wówczas odór został zlikwidowany – wyjaśnia Zbigniew Gołębiewski“- rzecznik spółki Lech

Być może protest i nieustępliwa postawa mieszkańców już przyniosła skutki:

 

,,Spółka Lech 12 marca złożyła do nas  wniosek o zawieszenie  postępowanie w sprawie powiększenia składowiska. Postępowanie jest zawieszone. Dopiero kiedy Lech ponownie zgłosi chęć odwieszenia postępowania, marszałek będzie mógł zdecydować czy da zgodę na to powiększenie. Z pewnością jednak weźmie pod uwagę opinie mieszkańców“- poinformowała portal Izabela Smaczna Jórczykowska.

 

Protest internautów przeciw rozbudowie wysypiska w Hryniewiczach

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o