O rolnictwie i WPR na stadionie w Białymstoku

Rolnictwo – Wspólna Polityka Rolna- Środowisko – pod tym hasłem  o tym co czeka podlaskich, ale i ogólniej polskich rolników dyskutowali naukowcy, rolnicy i specjaliści doradztwa rolniczego w Białymstoku na stadionie przy ulicy Słonecznej.

Specjaliści podkreślali, że najważniejsze dla podlaskiego rolnictwa jest zwiększanie konkurencyjności. Jednak intensyfikacja rolnictwa powinna być uwarunkowana przyrodniczo i z konieczną ochroną bioróżnorodności.

Na 100 hektarów w  woj. podlaskim  przypada blisko 96 zwierząt  gospodarskich (w większości krów). To dwa razy więcej niż średnio w kraju, gdzie współczynnik ten to około 42 sztuk zwierząt.

Co trudne dla środowiska jest zaletą w gospodarce regionu.

Naszą mocną stroną jest bowiem specjalizacja w produkcji mleka.

Podlaskie krowy produkuje je w ilości 2732,1 milionów litrów. To daje 20, 5 % produkcji całej Polski.

Wysoka wydajność w produkcji mleka nie idzie w parze z plonami w produkcji roślinnej. Średni plon podstawowym zbóż wynosi zaledwie 3 tony z hektara. To zaledwie połowa plonów krajowych.

Podlascy rolnicy przy wyborze co posiać kierują się najczęściej myślą o produkcji zwierzęcej. Do tego stosują mniej nawozów niż rolnicy w pozostałej części kraju. Jeszcze gorzej jest z używaniem nawozów wapniowych.

W Polsce wskaźnik zużycia czystego składnika na jeden hektar to 140 kilogramów , w Podlaskiem 110 kilogramów. A potrzebuje tego blisko 60 % ziemi w regionie.

Organizatorami konferencji byli Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa.

Zobacz także: Rolnik pomógł rolnikowi – zdjęcia

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie 24.pl

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o