Hobbit zawita do Białegostoku ! – spektakl Teatru Dramatycznego

Przygody Bilbo Bagginsa, krasnoludów oraz Gandalfa Szarego pokochał cały świat.  Ponadczasowe dzieło Tolkiena oraz jego adaptacje są wzorem współczesnej fantastyki.  Już 11 maja widzowie będą mogli zobaczyć najsłynniejszego hobbita i czarodzieja na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Z Hollywood do Białegostoku

Taką drogę musiał pokonać  scenariusz aby uzyskać licencję na wystawienie dzieła mistrza.  Białostocki Teatr jako jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie podjął się tego zadania i zdołał uzyskać zezwolenie na wystawienie sztuki. Pozyskiwanie praw zajęło około roku.

,,Nie wiemy co finalnie przekonało Amerykanów do pozwolenia na wystawienie spektaklu, ale podejrzewamy, że szalę przechyliła wierność autorowi w adaptacji scenicznej książki. Wierność, która polega na braku kompromisów w inscenizacji, widowiskowości, dbałości o kostiumy, ciekawej warstwie muzycznej, adaptacji oddającej ducha powieści i…obsadzie spektaklu” – podzielił się reżyser spektaklu Grzegorz Suski.

Widzowie mogą spodziewać się niezwykłego widowiska

Na scenie zobaczymy 33 aktorów ! Nie zabraknie goblinów, elfów, pająków, a nawet smoka.  W rolę władcy krasnoludów- Thorina wciela się Piotr Szekowski.

,,Dysponując jedynie środkami ludzkimi – mam ciekawe wyzwanie, zbudować z ciała, umysłu i emocji postać Krasnoluda. Na tym wg mnie polega największa trudność tej roli – znalezienie fizyczności i emocjonalności krasnoludzkiej. Atrakcyjne dla postaci Thorina w przebiegu przedstawienia jest także to, że ma dwa kluczowe momenty – zwroty, które zmieniają diametralnie jego życie. Chodzi o podróż w wyobraźni – aktor ma tak użyć swojej wyobraźni i tak wejść w postać, żeby zabrać widza w podróż w ten inny świat-„ dzieli się wrażeniami z pracą nad rolą aktor

Spektakl stanowi adaptację książki J.R.R Tolkiena, a nie filmu.

 

Jest on próbą odwzorowania powieści, bez wrzucania go w ramy współczesności. Muzyka została także napisana specjalnie pod te widowisko.

Grzegorz Suski główną rolę powierzył Markowi Cichuckiemu

,,Mój bohater miał szczęście znaleźć się u boku wspaniałych nauczycieli, którzy pomogli mu być odważnym, prawym, postępującym w zgodzie ze swoim sumieniem. Co ważne, gdy nauczyciele Bilba postępowali wbrew głoszonym przez siebie zasadom nie zmuszali go, aby postępował jak oni„– wtrącił aktor.

W rolę elfa wcieli się aktorka Monika Zaborska dla której praca nad rolą była powrotem do krainy baśni i magii, którą znała z dzieciństwa.

Do próby przełożenia „ Hobbita” na deski teatralne potrzeba nie tylko odwagi, ale również funduszy na kostiumy i  skomplikowaną scenografię. W związku z tym Urząd Marszałkowski postanowił wesprzeć ten projekt.

Prapremiera już 11 maja.

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy