Opóźnienia w maturach przez fałszywe alarmy bombowe

Maile o rzekomym podłożeniu ładunków wybuchowych dotarły do wielu szkół w Polsce. Także szkoły w województwie podlaskim dostały takie informacje.

 ,,Około godzinne opóźnienie było w sześciu szkołach. Maile do szkół przyszły w nocy, więc dyrektorzy mieli czas, by szybko to zgłosić, dlatego też niemal w prawie wszystkich szkołach, po sprawdzeniu przez policję, egzaminy mogły się rozpocząć o czasie.– informuje dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Jolanta Gołaszewska.

Dyrektor szkoły w Dowspudzie zdecydował się, by  przenieść egzamin do innej szkoły, bo zbyt długo czekałby na sprawdzenie pomieszczeń przez policję. – Dyrektorzy starali się szukać różnych rozwiązań – mówiła.

Maile o rzekomym podłożeniu ładunków wybuchowych dotarły też do wielu innych szkół w Polsce.

Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapewnił, że każdy uczeń będzie miał na napisanie egzaminu maturalnego z matematyki 180 minut bez względu na okoliczności, nawet gdyby egzaminy trzeba będzie przedłużyć z powodu zamieszania fałszywymi alarmami.

Większości uczniów podczas sprawdzania budynku nie było jeszcze w szkole. Mail z ostrzeżeniem o bombie trafił także od innych szkół w Białymstoku – m.in. II i III LO oraz Zespołu Szkół Katolickich.

W Podlaskiem matury odbywają się w ponad 170 szkołach średnich. Maile o rzekomym podłożeniu ładunków wybuchowych dotarły do 25  podlaskich szkół.

W 19 szkoły udało się  sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem egzaminów. Tam matury rozpoczęły się punktualnie.

Policjanci ustalają sprawcę bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w szkołach, w których odbywają się matury

Policjanci przypominają i ostrzegają, że konsekwencje takiego czynu mogą być poważne. Autorzy takich “żartów” są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Za takie celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

Zobacz:Rozpoczęły się matury

 

 

Red. OKO

Podlaska Policja/OKE/Polskie Radio Białystok

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o