Sezon na sadzonki w pełni!

Minęły zimne wiosenne dni. Ogrodnicy z nadzieją, że to już koniec wiosennych przymrozków ruszyli  po sadzonki. Dobrze widać to na Giełdzie Rolno -Towarowej na Andersa w Białymstoku, która co roku wyznacza sadzonkowe trendy. Tu zaopatrują się działkowcy i balkonowi ogrodnicy. Sprzedający co prawda co roku narzekają na pogodę i koszty wyprodukowania sadzonek, ale w tym roku nikt nie zaprzecza argumentom, że więcej wydali na ogrzanie szklarni. Wielu ogrodników za to narzeka, że już po raz drugi muszą kupić sadzonki pelargonii czy surfinii, bo te im po prostu wymarzły.

 ,,W tym roku co czwarty kupujący musiał wrócić po nowe rośliny – szacuje  Pani Marta – sprzedawczyni z giełdy. Z sadzonkami nie ma się co spieszyć, bo płaci się dwa razy. Ale ludzie są już tak zdezorientowani, że nadal boją się kupować. Nie wiedzą, czy zimni ogrodnicy już byli czy jeszcze nadejdą a z nimi mróz.

O złotówkę w stosunku do zeszłego roku zdrożały tu sadzonki pomidorów. Krzaczek pomidora malinowego czy koktajlowego kosztuje 2,5 złotego.

,,Co tak drogo? Zmówiliście się?” – pytają klienci

,,A żeby Pani wiedziała. Wszystko drożeje to i my podnieśliśmy ceny“- szczerze odpowiada Pan Stanisław, którego z sadzonkami można tu spotkać od wielu lat.

Nowością są czarne pomidory koktajlowe, ale większość klientów wybiera tradycyjne odmiany. Powodzeniem cieszą się wczesne odmiany pomidorów, takie jak ,,Brooklyn”.

Za sadzonki kapusty trzeba zapłacić 60 groszy. Roślinki pora czy cebuli zaczynają się od 30 groszy za sztukę. Zioła w zależności od wielkości – średnio złotówka za roślinę bazylii czy oregano.

Surfinie i pelargonie sprzedaję się średnio po 5 złotych a kwiatki wieloletnie od 6 do 12 złotych. Taniej jest w marketach, ale tam sadzonki są zwykle gorszej jakości. Sezon na sadzonki zwykle trwa do końca czerwca.

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o