“Motyle są wolne”-ostatnia premiera w Dramatycznym

Młody, niepełnosprawny Don chcę spróbować po raz pierwszy samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki na Manhattanie. Jego harmonię życiową burzy szalona, marząca o karierze aktorskiej sąsiadka Jill. Ich dalsze losy widzowie mogą poznać już 17 maja w spektaklu ” Motyle są wolne” na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Sztukę napisał Leonard Gershe w latach 70. XX w. w Nowym Jorku. ” Motyle są wolne” są  ostatnią premierą tego roku artystycznego. Reżyserem jest Zbigniew Lesień, który tak komentuje tematykę przedstawienia.

To historia niepełnosprawnego chłopaka, która – wbrew pozorom – jest szalenie pozytywna. Nie ma tu żadnego użalania się nad losem. Nasz główny bohater jest osobą samodzielnie walczącą o wszystko. Nie jest to pesymistyczna opowieść, a historia pokazująca, że osoba niepełnosprawna jest pełnoprawnym człowiekiem, mającym swoje marzenia, które chce i może spełnić“- opowiada reżyser.

Główne role powierzone dwójce młodych aktorów

Młodzi ludzie, po ukończeniu szkół albo dostają takie zadania aktorskie, albo mija kilka lat i niestety nie. Praca przy tym przedstawieniu jest więc doskonałą okazją dla aktorów do rozwoju ich warsztatu. Przez prawie dwie godziny na scenie muszą oni zainteresować widzów swoimi postaciami“- dodaje Zbigniew Lesień

Na Scenie Kameralnej ujrzymy: Jolantę Skorochodzką, Urszule Szmidt, Dawida Malca oraz gościnnie Michała Kamińskiego. Autorką adaptacji sztuki „Motyle są wolne” jest Anna Frąckiewicz. Za scenografię  i kostiumy, które przeniosą nas do kawalerki na Manhattanie odpowiada Elżbieta Terlikowska-Misiak. Oprawą muzyczną zajął się Piotr Mikołajczak.

Najtrudniejszą rolą do zagrania

“Po raz pierwszy przyszło mi się mierzyć z pełnowymiarową, głęboką postacią, która nie dość, że przechodzi w trakcie trwania sztuki przemianę, to jeszcze niemalże nie znika ze sceny. Specyfika sali kameralnej również nie ułatwia zadania. Bliski kontakt z widownią wymaga utrzymania intensywnych emocji, które mogą zaistnieć tylko w relacji z partnerem, bez którego nie da się odnieść sukcesu”- powiedział aktor.

Premiera spektaklu” Motyle są wolne” już 17 maja na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o