Podrobione zabawki za 750 tysięcy złotych znalazła KAS

Ponad 10 tysięcy sztuk  podrabianych zabawek skonfiskowali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku. Stało się tak podczas kontroli na targowisku w Wólce Kosowskiej (woj. mazowieckie). Wartość rynkowa zatrzymanego towaru została oszacowana na ok. 750 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku podczas kontroli jednej z hal w Wólce Kosowskiej w 3 punktach handlowych odkryli 10 221 sztuk zabawek oznaczonych zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek. Ekspertyza chronionych znaków potwierdziła, że zostały one naniesione na zabawki nielegalnie.

Zobacz też: Hajnówka. Podlaska KAS zatrzymała podrobione zabawki

W dodatku kontrolowane firmy  sprzedawały zabawki klientom indywidualnym i innym sprzedawcom bez wystawiania dokumentów księgowych. W wyniku tego nieuczciwi przedsiębiorcy zaniżyli swoje przychody o co najmniej 3 miliony złotych.

W sprawie zostały sporządzone wnioski o ściganie i ukaranie właścicieli stoisk, którzy oferowali do sprzedaży podrobione towary. Za to grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto za tzw. nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom zostały wszczęte postępowania karne skarbowe. Właścicielom firm grożą kary wysokiej grzywny.

Działania KAS w zakresie kontroli rynku skierowane są m.in. na wspieranie uczciwej konkurencji i zapewnienie bezpieczeństwa zwłaszcza najmłodszym konsumentom. Robiąc zakupy należy pamiętać, że wyjątkowo niska cena, wątpliwa jakość wykonania produktu lub jego opakowania to sygnały ostrzegawcze, że możemy mieć do czynienia z podróbkami. Takie towary zwykle nie są prawidłowo oznakowane oraz, co niejednokrotnie potwierdzały badania laboratoryjne, mogą zawierać w swym składzie niedozwolone czy zagrażające zdrowiu substancje chemiczne.-tłumaczy  funkcjonariusz KAS

 

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o