Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Trzy elektryczne hulajnogi oraz wiele innych cennych nagród trafiło do młodzieży startującej w XIII Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych. W czwartkowym turnieju finałowym, który odbył się w białostockiej Szkole Podstawowej nr 43, w klasyfikacji drużynowej wygrała Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 w Sokółce, wyprzedzając Szkołę Podstawową w Kaletniku i Szkołę Podstawową w Jasionówce.

Wszyscy uczestnicy otrzymali puchary, upominki związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a najlepsi w klasyfikacjach drużynowej i indywidualnej także cenne nagrody. Najbardziej atrakcyjnymi nagrodami były hulajnogi elektryczne dla najlepszych szkół z terenu dawnych województw białostockiego, łomżyńskiego i suwalskiego, które ufundowały WORD-y  w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach. Nagrody nie były przypadkowe. Dyrektorzy WORD w Białymstoku, Łomży i Suwałkach zdecydowali się je kupić dodatkowo dla najlepszych ekip, aby zwrócić uwagę na problem luk w kodeksie drogowym.

Modne hulajnogi stwarzają zagrożenie

Hulajnogi są bardzo modne, a ich sprzedaż rośnie. Rośnie też liczba wypadków z ich udziałem.  Osoby korzystające z hulajnóg jeżdżą po chodnikach, bo według kodeksu drogowego są traktowane jak… piesi. Istnienia nowoczesnych elektrycznych hulajnóg nie przewidziano w kodeksie drogowym, więc ich użytkownicy są obecnie traktowani tak samo jak piesi. Dlatego mimo że elektryczne hulajnogi potrafią poruszać się nawet z prędkością 30 km/h, to formalnie mają to prawo robić tylko po chodnikach. W efekcie hulajnogami nie można legalnie jeździć ani po ścieżkach rowerowych, ani po jezdniach. To stwarza zagrożenie dla pieszych.

Te przepisy mają się wkrótce zmienić.

 

Zobacz:Nowi dyrektorzy WORD-ów

Red. OKO

Fot. WORD Białystok

WORD Białystok

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o