Rolnicy odebrali medale św. Izydora Oracza

W sobotę 18 maja  w Zespole Szkół Rolniczych w Białymstoku zainaugurowano dwudniowe obchody wspomnienia patrona rolników św. Izydora Oracza. Odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wyróżnienia wojewody podlaskiego otrzymało kilkanaście osób i instytucji zasłużonych dla rozwoju rolnictwa w naszym regionie.

Medal Świętego Izydora Oracza to odznaczenie, które Stowarzyszenie św.  Izydora Oracza przyznaje osobom i instytucjom za szczególne zasługi w rolnictwie i szerzenie kultu patrona rolników.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się  mszą św. w kościele pw. Niepokalanego  Serca  Maryi w Białymstoku. Nabożeństwo celebrował Ks. Bp Henryk Ciereszko.

Następnie, z towarzyszeniem orkiestry,  goście przemaszerowali do Zespołu Szkół Rolniczych. Tam odbyła się część oficjalna obchodów wspomnienia patrona rolników. Ale zanim to nastąpiło, tuż przed  budynkiem Zespołu Szkół Rolniczych zasadzono dąb, który otrzymał nazwę Izydor.

“To będzie pamiątka dzisiejszych uroczystości” – wyjaśniał Witold Karczewski i dodał, że szkoła otrzymała również obraz  z wizerunkiem św. Izydora Oracza. “Jest to kopia obrazu, który wisi w kościele św. Ducha w Białymstoku. Od lat organizujemy w różnych szkołach rolniczych uroczystości wspomnienia patrona rolników i chcemy, aby pozostał po tych spotkaniach ślad dla przyszłych pokoleń” – dodał

Przewodniczący stowarzyszenia przyznał, że Zespół Szkół Rolniczych darzy szczególnym sentymentem.

“To dla mnie wyjątkowe miejsce, bo ja tę szkołę skończyłem” – powiedział.

Św. Izydor Oracz – patron rolników

Do Polski tradycje związane ze  św. Izydorem przynieśli jezuici w XVII w. Zakładali bractwa, które opiekowały się rolnikami. Kult świętego wraz z działalnością bractw ożywił się w XIX w., kiedy to nasz kraj był pod zaborami, a celem zaborców było wynaradawianie Polaków. Te bractwa stały instytucjami, które chroniły polskie tradycje i wspierały  rolników. W stolicy województwa szczególnym kultem św. Izydor jest otoczony w kościele św. Ducha.

Wspomnienie św. Izydora Oracza to dobra okazja do rozmów o rolnictwie 

Wojewoda Bohdan Paszkowski zwrócił uwagę, że podlaskie rolnictwo na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się i dało impuls wielu branżom około rolniczym.

“Rozwinęło  się przetwórstwo spożywcze, przede wszystkim mleczarskie, powstają zakłady produkujące maszyny rolnicze. W naszym województwie jest to szalenie ważna gałąź gospodarki” – mówił wojewoda.

Natomiast wicemarszałek Stanisław Derehajło nawiązał do opracowywanej właśnie nowej strategii województwa podlaskiego przez zarząd województwa.

“Zadaliśmy pytania przedsiębiorcom, rolnikom, a także ludziom nauki: jak widzą polską wieś w 2030 r. Odpowiedzi na to pytanie wskażą nam kierunki rozwoju podlaskiego rolnictwa” – mówił wicemarszałek.

Dodał, że o rolnictwie trzeba dyskutować, wymieniać się doświadczeniami, korzystać z wiedzy praktyków zawodu.

“Takie spotkania, jak dzisiejsze, pod tak znakomitym patronem jakim jest św. Izydor Oracz, to świetna okazja do takich właśnie rozmów.”

Stanisław Derehajło zachęcał też do korzystania z funduszy unijnych w zakresie kształcenia zawodowego, m.in. rolniczego.

“Jestem, podobnie jak pan przewodniczący Karczewski, absolwentem szkoły rolniczej i jestem też rolnikiem. Wiem jak bardzo potrzebne jest kształcenie na wysokim poziomie nowych kadr w tej branży. Sięgajcie po te pieniądze i dobrze je wykorzystujcie.”

Za szerzenie kultu patrona rolników podziękował Stowarzyszeniu św. Izydora ks. Bp Henryk Ciereszko.

Odznaki od ministra i wyróżnienia od wojewody
Uroczystości organizowane przez Stowarzyszenie św. Izydora Oracza są okazją do uhonorowania osób  i instytucji zasłużonych dla podlaskiej branży rolniczej.

W tym roku laureatami odznak honorowych resortu rolnictwa  “Zasłużony dla rolnictwa” zostali:
– Romualda Syczewska,
-Mirosław Szulewski,
-Andrzej Aleksander Małyszko,
-Joanna Trzeciak,
-Ireneusz Olszewski
-Jolanta Wielgat

Wyróżnienia przekazał też wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Okolicznościowe grawertony trafiły do kilkunastu osób i instytucji, a są to:
– Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku,
– Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białymstoku,
– Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Mońkach,
– Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Białymstoku,
– Marek Szkobodziński, Zdroje  gm. Czarna Białostocka,
– Jan Leszek Wołosewicz, Zabłudów,
– Małgorzata i Krzysztof  Wojtach, Szpakowo, gm. Jaświły,
– Sylwia Rydzewska, Jemieliste, gm. Filipów,
– Wojciech Gąsowski, Bagienki, gm. Tykocin,
– Artur Pawłuszewicz, Śliwno, gm. Choroszcz,
– Piotr i Marcin Jastrzębski, Dobrzyniówka, gm. Zabłudów

Po części oficjalnej uczestnicy wysłuchali wykładu Waldemara Micka, Dyrektora Departamentu Obrotu Ziemią Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie na temat zmian ustawy o obrocie ziemią. Spotkanie w Zespole Szkół Rolniczych uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.

Główne obchody wspomnienia patrona rolników odbyły się w niedzielę  19 maja w kościele św. Ducha w Białymstoku.
Po uroczystej mszy św. celebrowanej przez Ks. Abp Tadeusza Wojdę miała miejsce dekoracja laureatów XV edycji Medalu Świętego Izydora Oracza.

Inicjatorem i głównym organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie św. Izydora Oracza w Białymstoku.

Red. Marta Śliwińska/Wrota Podlasia

Fot. Wrota Podlasia

Udostępnij ten wpis:

  • Lider nowy
  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o