Prawie 4 mln na mieszkania adaptacyjne dla niepełnosprawnych.

Tyle z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymał  Caritas Archidiecezji Białostockiej na projekt ,,Moje miejsce – Arka”. Dzięki tej pomocy Centrum Pomocy Caritas w Supraślu udostępni osiem mieszkań wspomaganych skierowanych do osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Marszałek Artur Kosicki wraz z dyrektorem Caritas Archidiecezji Białostockiej, ks. Adamem Kozikowskim, członkiem zarządu województwa Markiem Malinowskim i odpowiedzialnym ks. Jerzym Sęczkiem z supraskiego centrum 20 maja podpisali umowy dotyczące projektu. Na działania adaptacyjne i przygotowawcze uczestników przeznaczono ponad 1 mln zł. Dotacja na prace remontowe wynosi 2,7 mln zł.

“Mamy już komplet osób, które tam zamieszkają. W tej chwili prowadzimy działania przygotowawcze, spotykamy się z nimi i ich opiekunami. W takich mieszkaniach niezbędne jest powstanie więzi między mieszkańcami a asystentami, tak jak w prawdziwej rodzinie – poinformował ks. Jerzy Sęczek. – Nie mieliśmy żadnych problemów z naborem, wręcz przeciwnie, mamy już kolejnych chętnych na drugą taką wspólnotę”.

Podopieczni mogą zamieszkać tam bezterminowo

Mieszkań ma powstać osiem. Powstaną w Supraślu przy centrum pomocy prowadzonym przez Caritas.Pokoje zostaną wyposażone w prywatne łazienki. Wspólna będzie kuchnia, część wypoczynkowa oraz pokoje dla opiekunów.Zamieszkają tam osoby niepełnosprawne intelektualnie wymagające stałej opieki. Podopieczni mają zgodę na zamieszkanie tam bezterminowe.Ten rodzaj wsparcia pomaga osobom niepełnosprawnym w szybszym usamodzielnieniu się i rozwijaniu umiejętności, które pomogą im funkcjonować w społeczeństwie.

Liczą,że remont zakończy się już w 2020 roku

Przedstawiciele Caritas spodziewają się, że remont mieszkań skończy się w 2020 roku. Mieszkania powstaną w Supraślu, jednak projekt będzie oddziaływał na inne gminy należące do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego – Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna oraz Białystok.

Projekt “Moje miejsce-Arka” oprócz części inwestycyjnej zakłada spotkania z psychologiem skierowane do mieszkańców i ich opiekunów, indywidualne plany wsparcia oraz sześć spotkań adaptacyjnych.

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Wrota Podlasia

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o