38. Dni Choroszczy

Wiele i różnorodnie – 38. Dni Choroszczy

 

Burmistrz Choroszczy  zaprasza wszystkich miłośników grodu nad Horodnianką, by w dniach 6-9 czerwca skorzystali z przygotowanych atrakcji!

Będą poważne spotkania historyczne, a także warsztaty o sile marzeń, będzie rywalizacja na strzelnicy oraz z użyciem sprzętu wędkarskiego, będą atrakcyjne rodzinne, wspólne gry i zabawy, a także możliwość doznania przeżyć artystycznych: teatralnych, plastycznych oraz muzycznych. Będzie także wspólne świętowanie na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. 

 

PROGRAM 38. DNI CHOROSZCZY

Inauguracja Dni Choroszczy: „100 lat niepodległości Choroszczy – sylwetki włodarzy grodu nad Horodnianką” – sympozjum historyczne, Letnia Rezydencja Branickich (Pałac), godz. 17:00

 

7 CZERWCA (piątek)

 

„Siła kobiecych marzeń – warsztaty” – spotkanie autorskie z Krystyną Bezubik, Biblioteka Publiczna w Choroszczy, godz. 11:00

Zapraszamy na spotkanie z Krystyną Bezubik – pisarką i nauczycielką z wieloletnim doświadczeniem. Pracuje z osobami, które chcą pisać tak, aby inni chcieli to czytać. Na prowadzone przez siebie kursy pisania zaprasza osoby, które są gotowe wypuścić swoje teksty z szuflady lub marzą o tym, by pisać, ale nie wiedzą, jak zacząć. Pracuje również z coachami, trenerami, psychologami, specjalistami, którzy swoimi tekstami chcą przyciągnąć potencjalnych klientów.

 

Oficjalne otwarcie Rynku 11 Listopada w Choroszczy, Rynek 11 Listopada, godz. 13:00

Piękny, elegancki, nowoczesny – takie określenia najczęściej słyszymy o nowym zrewitalizowanym Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalne otwarcie tej zabytkowej urbanistyczno-komunikacyjnej przestrzeni w Choroszczy. Niech tradycyjne przecięcie biało-czerwonej wstęgi będzie huczne (i to dosłownie!), radosne, ale przede wszystkim niech będzie naszym wspólnym udziałem. Zapraszamy!

 

IV Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Choroszczy, Strzelnica w Szkole Podstawowej w Choroszczy, godz. 17:00

Przed nami kolejne zawody strzeleckie. Tym razem, z okazji 38. imienin miasta zawodnicy powalczą o Puchar Burmistrza Choroszczy. Zawody odbędą się na strzelnicy pneumatycznej Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała w Zespole Szkół w Choroszczy, przy ul. Powstania Styczniowego 26A. Zapraszamy amatorów i miłośników strzelectwa sportowego. Zawody są otwarte, bezpłatne i bez ograniczeń wieku.

 

Finisaż projektu „Ucieczka z szuflady”, Galeria M-GCKiS, godz. 18:00

Kto postanowił nie tylko wyjrzeć, ale wyjść z szuflady? Kto z choroszczańskich twórców się odważył? Zapewniamy, że wszyscy zachwycili! Zapraszamy, by z okazji 38. Dni Choroszczy podsumować z nami dotychczasową działalność galerii M-GCKiS uruchomioną w ramach projektu „Ucieczka z szuflady”.

 

Spektakl „Granica” Teatru Harmyder (Ukraina), Aula M-GCKiS, godz. 19:30
(spektakl objęty bezpłatnymi wejściówkami)

Wszystkie historie życiowe, na podstawie których pisano scenariusz spektaklu „Granica” są prawdziwe. Fabuła przedstawienia oparta jest na opowieściach pięciu kobiet, które, uwikłane w problemy egzystencjalne, odkrywają najbardziej intymne i bolesne przeżycia. Odzwierciedlają one refleksje nad stanem świadomości społecznej i przezwyciężaniem barier wynikających z mentalności Ukraińców i Polaków.

Spektakl „Granica” powstał na podstawie realnych rozmów z ludźmi: Zdecydowaliśmy się na rozmowę– mówi Rusłana Porycka z teatru „Harmyder” – żeby porozmawiać z różnymi ludźmi: jeździliśmy do Polski i do przygranicznych miejscowości na Wołyniu. Były to godziny rozmów, które potem spisywaliśmy i które wywoływały u nas zarówno uśmiech, ale też i łzy. Były to rozmowy z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce, rozmawialiśmy także w drodze, stojąc na granicy. To również długie godziny spędzone przy stole, do którego zapraszani byliśmy przez naszych gościnnych bohaterów. Następnie zgromadzony materiał opracowaliśmy na stworzonej przez nas płaszczyźnie artystycznej, ale główne wydarzenie, wokół którego rozgrywa się akcja, miało miejsce w rzeczywistości. Jaka to płaszczyzna, w którym kierunku podążają rozmowy – zapraszamy aby się o tym przekonać doświadczając spektaklu „Granica”.

 

8 CZERWCA (sobota)

 

Rodzinny Turniej Wędkarski o Puchar Burmistrza Choroszczy,„Kominowe Bajoro”, godz. 7:00

W czasie tegorocznych Dni Choroszczy nie mogło zabraknąć rodzinnego Turnieju Wędkarskiego o Puchar Burmistrza Choroszczy. Zapraszamy, aby wspólnie z wędkarzami zrzeszonymi w kole „Amur” oraz z innymi miłośnikami wędkarstwa wziąć udział w łowach zorganizowanych na brzegach „Kominowego Bajora” w Choroszczy. Zapraszamy na spotkania z wodną rywalizacją na łonie natury!

 

Piknik Rodzinny „Razem Możemy Więcej” Stowarzyszenia KLANZA, „Kominowe Bajoro”, godz. 11:30-15:30

KLANZA – Oddział Białostocki Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów wraz z rodzinami z terenu gminy Choroszcz zapraszają dorosłych, dzieci i młodzież – całe rodziny na Piknik Rodzinny „Razem Możemy Więcej”, organizowany w ramach projektu „Akademia Rodzica”. Nad „Kominowym Bajorem” w Choroszczy na uczestników będzie czekać mnóstwo ciekawych i rozwijających działań: gry i zabawy rodzinne, działania twórcze, stoisko zmysłów, stoisko dużych gier planszowych, tańce integracyjne, zabawy z chustą animacyjną. Wszystko okraszone fajną, wspólną i twórczą współpracą. Będą też nagrody! Zapraszamy!

 

KONCERT GŁÓWNY – GALA DISCO, Rynek 11 Listopada w Choroszczy, godz. 19:00-22:00

Tego jeszcze nie było! Gorączka sobotniej czerwcowej nocy w samym centrum Choroszczy, i to na mozaice zrewitalizowanego Rynku 11 Listopada? Takie atrakcje czekają na wszystkich miłośników tańca i dobrej zabawy podczas gali disco w ramach 38. imienin miasta Choroszcz! Zapraszamy, by poddać się twistom, skokom i obrotom grup: Tvister, Nexx Dance, Szafis i Avanti. I wieczór zakończyć równie gorąco – spektaklem ognia w wykonaniu grupy JAMA.

 

9 CZERWCA (niedziela)

 

  • Koncert Jubileuszowy 15-lecia „Rytmów Czasu”, Aula M-GCKiS w Choroszczy, godz. 18:00

Zespół wokalny Rytmy Czasu (dawniej: Chór Miejski w Choroszczy) pod dyrekcją Jerzego Tomzika działa od 2003 r. W jego skład wchodzą dzieci oraz młodzież. Zespół koncertuje m.in. podczas Dni Choroszczy, uroczystości z okazji świąt narodowych odbywających się w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.

 

Koncert w ramach Festiwalu Cameralis et SacralisKościół Parafialny w Choroszczy, godz. 19:00

Wystąpią: Dariusz Hajdukiewicz – organy i truhenorgel, Rafael Gabriel Przybyła – obój barokowy

Festiwal Cameralis et Sacralis to cykl koncertów sakralnejmuzyki kameralnej (zarówno wokalnych, jak i instrumentalnych),które na stałe wpisały się w czerwcowy kalendarz wydarzeń kulturalnych Gminy Choroszcz. W 2019 roku, w czasie 38. Dni Choroszczy, odbywa się IV edycja Festiwalu. 9 czerwca zapraszamy do uczestniczenia w niezwykle interesującym koncercie w wykonaniu Dariusza Hajdukiewicza – organisty, oraz Rafaela Gabriela Przybyły – oboisty barokowego.

 

 

 

ORGANIZATORAMI 38. Dni Choroszczy są: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urząd Miejski w Choroszczy

 

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

UM w Choroszczy

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o