Rapujący ksiądz z białostockiego poprawczaka

Duchowni, by dotrzeć do swoich wiernych, chwytają się różnych niekonwencjonalnych metod. Ks. Adam Anuszkiewicz nie pierwszy raz postawił na muzykę. W 2018 roku szerszej grupie obiorów dał się poznać utworem „Miłość do Kościoła CHWDP”. Tym razem nagrał kontrowersyjny klip „Tylko nie mów nikomu”.

Katolicki rap prosto z Białegostoku

Nie sposób nie doszukiwać się analogii pomiędzy nowym kawałkiem białostockiego duchownego, a budzącym wciąż ogromne emocje filmem braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Teledysk opublikowany 21 maja 2019 roku ma już ponad pół miliona wyświetleń! Ujrzymy w nim znajome kadry – m.in. kościół farny, czy ogrody Pałacu Branickich. Ale to nie one są w tym przypadku najbardziej interesujące.

„Nie mów nikomu o kościele nic dobrego, bo nie będziesz miał z tego fejmu kolego!”

Tym utworem duchowny stanął w obronie Kościoła katolickiego. Nie szczędzi przy tym gorzkich słów na temat mediów. „Tyle papki, że nie idzie strawić” – rapuje. Podkreśla też, że bardziej niż TVN-u, księża powinni bać się Boga. „Nie ma żadnej świętości, z wszystkiego można szydzić” – podkreśla.

„… bo skończymy marnie”

Ks. Anuszkiewicz podnosi też temat aborcji. Określa ją jako „morderstwo” dodając, że „ chorych trzeba leczyć, a nie zabijać”. Akcentuje, że rodzina jest podstawą, małżeństwo „świętością” a rozwód nazywa „tragedią”. Muzycznie próbuje przekonać, że “każda inna teza to okrutna brednia”.

Tylko nie mów nikomu”

Pod najnowszym klipem zamieszczono krótką informację: „Pedofilów i innych przestępców trzeba karać! Ale Kościoła chcę bronić, bo to moja Matka. Matkę się kocha. Nawet teraz.” Możliwość dodawania komentarzy do tego filmu została wyłączona.

„Bo dziel i rządź to stare metody”

W utworze mocno wybrzmiewają słowa: „Tylko nie mów nikomu, że na Polsce ci zależy. Może nie jesteś „naziolem”, nikt ci nie uwierzy. Bóg, Honor, Ojczyzna – gdy ktoś tak myśli, to mu się przybija mowę nienawiści. A gdzie dwóch się bije, tam korzysta trzeci. My się kłócimy, obcym w kieszeń leci.”

CHWDP – nowe znaczenie znanego skrótu

W 2018 roku ksiądz Anuszkiewicz zasłyną „przeróbką” utworu „Nienawiść do policji” grupy Hemp Gru. Wersja duchownego nosi nazwę „Miłość do Kościoła”. Kawałek zaczyna się słowami: „Miłość do Kościoła – tak zostałem wychowany, choć widziałem, że niektórzy księża to dzbany”.

Tą piosenką białostocki duchowny stworzył nowe znaczenie popularnego skrótu CHWDP. Rozwija go jako Chrystusa Wam Daje Pokój.

Świat za kratami, oj nie jest kolorowy. Dlatego jestem pomagać gotowy każdemu komu nogi się ślizgają. Choć czasem na tę pomoc wywalone mają” – nawiązuje do swojej pracy w zakładzie poprawczym, pokazując przy tym słynny „gest Kozakiewicza”.

Ksiądz Adam Anuszkiewicz jest kapelanem zakładu poprawczego w Białymstoku i egzorcystą archidiecezji białostockiej. Pracuje z trudną młodzieżą, do której próbuje dotrzeć w jej języku. Białostocki duchowny w swoich piosenkach nie stroni od tematów trudnych. Poprzez taką muzykę chce pokazać swoim podopiecznym, że dobro można czynić na wiele sposobów. Kanał księdza na YouTube śledzi ponad 24 tys. internautów.

Tylko Nie Mów Nikomu:

https://youtu.be/ngaTYKPkI4o?list=RDngaTYKPkI4o

Red. Marta Śliwińska

Fot. Facebook/Adam Anuszkiewicz

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider nowy
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o