Podlascy Terytorialsi najlepsi w Polsce!

Reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wygrała Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Biathlonie Letnim o Puchar Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla podlaskich Terytorialsów był to debiut na tej imprezie.

ZŁOTY DEBIUT NA MISTRZOSTWACH W LETNIM BIATHLONIE

Zawody obywały się od 31 maja do 2 czerwca w Kościelisku (powiat tatrzański). Uczestniczyło w nich ponad 140 zawodników, między innymi z wojska, policji, straży pożarnej (zawodowej i OSP), Służby Ochrony Państwa oraz szkół mundurowych – informuje por. Łukasz Wilczewski oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W pierwszym dniu zmagań zawodnicy musieli pokonać dystans klasyczny, czyli przebiec pięć odcinków po 1,5 km. Po każdym etapie odbywało się strzelanie na dystansie 50 m. Za nietrafione cele doliczano karne sekundy.

W drugim dniu start odbywał się na dystansie sprinterskim 3 km. Po każdym kilometrze zawodnicy wykonywali strzelanie, ale chybienie oznaczało dodatkowe odcinki do przebiegnięcia. W niedzielę 2 czerwca rywalizowały sztafety 4 x 3 km.

Po podsumowaniu wyników reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej została sklasyfikowana najwyżej i wygrała rywalizację drużynową mistrzostw. Dodatkowym sukcesem drużynowym było wicemistrzostwo w sztafecie 4 x 3 km.

W reprezentacji 1PBOT znaleźli się żołnierze z batalionów lekkiej piechoty w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i Bielsku Podlaskim/Hajnówce: ppor. Paweł Józefiak, chor. Krzysztof Jenorowski, plut. Tomasz Zaremba, kpr. Emilia Zduniewicz, st. szer. Adam Szydlik, szer. Urszula Ginszt, szer. Jolanta Pietrasz oraz szer. Tadeusz Walendykiewicz.

Z 1PBOT najczęściej na podium, bo aż czterokrotnie, stawał szer. Tadeusz Walendykiewicz (12 batalion lekkiej piechoty w Suwałkach). Szer. Walendykiewicz zajął: drugie miejsce w sprincie 3 x 1 km, drugie miejsce w sztafecie 3 x 1 km oraz trzecie miejsce na dystansie klasycznym 7,5 km i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw.