Pół miliona złotych dla podlaskich sołectw

Aktywizacja osób starszych, doposażenie świetlic wiejskich, zakup strojów dla zespołów folklorystycznych, nowe stoiska promocyjne – na te i inne działania 34 podlaskie gminy otrzymają blisko pół miliona złotych w ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego. W środę 5 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku przedstawiciele poszczególnych samorządów podpisali  umowy.

Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego skierowany jest do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich naszego regionu. To one wnioskują o pomoc, która w tym roku wynosi do 15 tys. zł. na projekt. Dotacja z budżetu województwa to 50 procent całkowitych kosztów przedsięwzięcia.

Nabór wniosków do Programu trwał od 22 lutego do 22 marca 2019 roku. Wpłynęło 113 zgłoszeń na łączną kwotę 1 456 701,71 zł. Pomoc finansową przyznano 34 gminom. W sumie to 498 493,23 zł.

Rozwój poprzez współpracę

„Za pośrednictwem tego projektu chcieliśmy wesprzeć grupy społeczne działające na obszarach wiejskich – zakupić im stroje, nauczyć współpracy, żeby zaczęły ze sobą rozmawiać różne pokolenia, żeby wsie ze sobą zaczęły ze sobą rozmawiać. Moje doświadczenie pokazywało, że jest tego typu potrzeba” – powiedział Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego. „Cieszę się, że zrozumieliście ideę tego projektu.” – dodał.

Pomysł musiał pochodzić od sołectwa z terenu danego samorządu – to był warunek otrzymania dotacji. Podczas oceny wniosków brano pod uwagę m.in. działania zwiększające aktywność osób starszych, zakupy towarów służących poprawie bezpieczeństwa, ochronie zdrowia i życia osób starszych,  czy inwestycje służące kultywowaniu tradycji społeczności lokalnej, czy tradycyjnych zawodów.

Sołectwa ubiegały o pomoc finansową m.in. na zakup tradycyjnych strojów i instrumentów dla zespołów folklorystycznych oraz wyposażenia obiektów służących użyteczności publicznej (świetlice, domy kultury).

Gmina Orla dzięki pozyskanym środkom doposaży aż sześć świetlic wiejskich

„Zakupimy sprzęt agd, krzesła, meble, wyposażenie gospodarcze. Ważna jest każda, nawet drobna pomoc. Chociaż w tym przypadku 15 tys. złotych to nie jest mało. Robimy wszystko, żeby podnieść poziom życia mieszkańców, żeby upiększać, ulepszać. Myślę, że mieszkańcy poszczególnych wsi będą bardzo zadowoleni” –  powiedział wójt gmina Orla, Leon Pawluczuk.

Pozyskane kwoty odczują nie tylko mieszkańcy konkretnych miejscowości, ale też i okolicznych. Tak będzie chociażby w przypadku gminy Ciechanowiec, gdzie życie kulturalne i towarzyskie kilku wsi skupia się  w jednej działających na tym terenie świetlic wiejskich.

„Otrzymaliśmy dofinansowanie dla sołectwa Wojtkowice Stare. Środki, które otrzymujemy pływają znacząco na rozwój nie tylko małych miejscowości, ale też i gminy. Odciąża to jej budżet. Jak wiadomo, sołectwa mają różne zadania bieżące, na które chciałyby przeznaczyć środki. Nasza gmina jest gminą wyjątkową, ponieważ bardzo zadłużoną. I każda złotówka na początku jest dla nas bardzo cenna. Te pieniądze zostaną przeznaczonej na modernizację świetlicy wiejskie. Znaczną kwotę przeznaczymy na nagłośnienie. Tam ludzie spotykają się, organizują różnego rodzaju imprezy, uroczystości” – podkreślił Eugeniusz Święcki, burmistrz Ciechanowca.

Białowieża za otrzymane środki chce stworzyć Centrum Integracji Społecznej

„Mamy bardzo fajny budynek, który chcemy wykorzystać na Centrum integracji Społecznej. Mamy też bardzo fajną grupę dzieciaków oraz seniorów i chcielibyśmy w tym budynku zorganizować wspólne działania międzypokoleniowe” – wyjaśniał Albert Litwinowicz, wójt gminy Białowieża.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o