Suwałki. Wigraszek nad Czarną Hańczą

Wigraszek nad Czarną Hańczą

Od poniedziałku w Suwałkach rozpocznie się doroczne teatralne święto z Wigraszkiem w roli głównej. Na zaproszenie XVIII Międzynarodowego Teatru Dzieci i Młodzieży do naszego miasta zjedzie ponad trzystu młodych aktorów z ponad dwudziestu zespołów. Przybędą z Polski, Białorusi, Łotwy, Litwy i Słowacji. Będzie ich można spotkać na ulicach Suwałk w barwnych animacjach i korowodzie, na Placu Teatralnym przed SOK oraz na scen ach ośrodka, gdzie zaprezentują swoje spektakle i powalczą o najwyższe laury festiwalu.

Inauguracja

Festiwal zainaugurują w poniedziałek, 10 czerwca zespoły konkursowe, które wielobarwnym, radosnym korowodem przejdą z placu Marii Konopnickiej przed SOK, gdzie po uroczystej inauguracji zaprezentują się na Placu Teatralnym. Drugiego dnia festiwalu zobaczymy aktorów cenionego gdańskiego Teatru Snów w efektownym plenerowym spektaklu zatytułowanym „Remus”. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie słynnej epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego i nawiązuje do mitów i legend magicznej Kariny, jaką opisuje autor powieści. Uroczystość zakończenia i wręczenia nagród laureatom festiwalu w środę, 12 czerwca uświetni rewelacyjnie przyjęty przez publiczność spektakl taneczny „Światła Broadway’u. Podróż do marzeń” w wykonaniu Studia Dance Academy SOK w reżyserii Mihaila Nikolova. Wszystkie spektakle konkursowe tradycyjnie są otwarte dla publiczności.

Hasło festiwalu

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy hasło „Cały świat nie zastąpi Ci domu. Dom zastąpi  Ci cały świat” odwołując e się do kultywowania ważnych wartości, powrotu do natury i poszukiwania własnego miejsca. Wokół tematu przewodniego przebiegać też będą warsztaty teatralne, które poprowadzi m.in. Zdzisław Górski, aktor, reżyser i scenarzysta związany z Teatrem Snów z Gdańska. W programie imprezy ponadto wystawa „Wokół teatru”, na której będzie można zobaczyć niezwykłą galerię lalek, masek i elementów scenografii z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku oraz powstałe z inspiracji teatrem prace uczestników zajęć w Pracowni Sztuk Pięknych działającej w SOK pod kierownictwem Mieczysława Iwaszki.

Jury

Młodych aktorów oceniać będą uznani w środowisku zawodowcy: Marek Waszkiel, znawca i teoretyk teatru, ceniony pedagog i wykładowca, który podczas festiwalu poprowadzi dyskusję o roli teatru w kształtowaniu wrażliwości młodego pokolenia. W jury zasiadać też będą Joanna Łupinowicz, aktor, reżyser, instruktor teatralny SOK oraz Włodzimierz Ciborowski, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

 

Organizatorzy zachęcają do udziału całe rodziny. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Red. OKO

Fot. Suwalski Ośrodek Kultury

Suwalski Ośrodek Kultury

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o