Suwałki. Wigraszek nad Czarną Hańczą

Wigraszek nad Czarną Hańczą

Od poniedziałku w Suwałkach rozpocznie się doroczne teatralne święto z Wigraszkiem w roli głównej. Na zaproszenie XVIII Międzynarodowego Teatru Dzieci i Młodzieży do naszego miasta zjedzie ponad trzystu młodych aktorów z ponad dwudziestu zespołów. Przybędą z Polski, Białorusi, Łotwy, Litwy i Słowacji. Będzie ich można spotkać na ulicach Suwałk w barwnych animacjach i korowodzie, na Placu Teatralnym przed SOK oraz na scen ach ośrodka, gdzie zaprezentują swoje spektakle i powalczą o najwyższe laury festiwalu.

Inauguracja

Festiwal zainaugurują w poniedziałek, 10 czerwca zespoły konkursowe, które wielobarwnym, radosnym korowodem przejdą z placu Marii Konopnickiej przed SOK, gdzie po uroczystej inauguracji zaprezentują się na Placu Teatralnym. Drugiego dnia festiwalu zobaczymy aktorów cenionego gdańskiego Teatru Snów w efektownym plenerowym spektaklu zatytułowanym „Remus”. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie słynnej epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego i nawiązuje do mitów i legend magicznej Kariny, jaką opisuje autor powieści. Uroczystość zakończenia i wręczenia nagród laureatom festiwalu w środę, 12 czerwca uświetni rewelacyjnie przyjęty przez publiczność spektakl taneczny „Światła Broadway’u. Podróż do marzeń” w wykonaniu Studia Dance Academy SOK w reżyserii Mihaila Nikolova. Wszystkie spektakle konkursowe tradycyjnie są otwarte dla publiczności.

Hasło festiwalu

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy hasło „Cały świat nie zastąpi Ci domu. Dom zastąpi  Ci cały świat” odwołując e się do kultywowania ważnych wartości, powrotu do natury i poszukiwania własnego miejsca. Wokół tematu przewodniego przebiegać też będą warsztaty teatralne, które poprowadzi m.in. Zdzisław Górski, aktor, reżyser i scenarzysta związany z Teatrem Snów z Gdańska. W programie imprezy ponadto wystawa „Wokół teatru”, na której będzie można zobaczyć niezwykłą galerię lalek, masek i elementów scenografii z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku oraz powstałe z inspiracji teatrem prace uczestników zajęć w Pracowni Sztuk Pięknych działającej w SOK pod kierownictwem Mieczysława Iwaszki.

Jury

Młodych aktorów oceniać będą uznani w środowisku zawodowcy: Marek Waszkiel, znawca i teoretyk teatru, ceniony pedagog i wykładowca, który podczas festiwalu poprowadzi dyskusję o roli teatru w kształtowaniu wrażliwości młodego pokolenia. W jury zasiadać też będą Joanna Łupinowicz, aktor, reżyser, instruktor teatralny SOK oraz Włodzimierz Ciborowski, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

 

Organizatorzy zachęcają do udziału całe rodziny. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Red. OKO

Fot. Suwalski Ośrodek Kultury

Suwalski Ośrodek Kultury

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy