Upały w regionie. Wojewoda ostrzega

Wojewoda podlaski i Wojewódzkie Centrum Zrządzania Kryzysowego o upałach w Podlaskiem

Ostrożność, czujność, wrażliwość na drugiego człowieka i samopomoc – te oto elementy pomogą przetrwać ponad 30-stopniowe upały w naszym regionie. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski apelował na wtorkowym briefingu prasowym do mieszkańców regionu o rozwagę i stosowanie się do zasad koniecznych przy tak wysokich temperaturach. Poinformował też o działaniach administracji rządowej i gotowości podległych mu służb oraz instytucji do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie upałów.

„W związku z prognozowaną falą upałów przechodzącą przez nasze województwo, chcemy poinformować o przedsięwzięciach zabezpieczających zdrowie, życie i mienie mieszkańców Podlasia” – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na wtorkowym briefingu prasowym.

We wtorek i środę (11-12.06) w województwie podlaskim czeka nas upał, czyli temperatura osiągnie lub przekroczy 30 st. Celsjusza. Na cały kraj Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył obszar obowiązywania wydanych w poniedziałek ostrzeżeń drugiego stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie.

„Zawiadomiliśmy operatorów sieci energetycznych, drogowych i kolejowych informując ich o podwyższonych temperaturach” – mówił wojewoda podlaski. Jak dodał, „wysokie temperatury mogą powodować pewne perturbacje w ruchu pociągów, w związku z tym zaapelowaliśmy, by podróżnym zapewnić dostęp do wody pitnej”.

„Apelujemy też do samorządów terytorialnych i instytucji opiekujących się osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi i samotnymi. O wzmożonej czujności i upałach poinformowaliśmy także ratowników medycznych” – mówił wojewoda podlaski.

Jak zaznaczył wojewoda podlaski, równie ważne w trakcie upałów są ostrozność i „racjonalne zasady kontaktu z wodą podczas wypoczynku przy kąpieliskach”.

Wojewoda podlaski zaapelował również o unikanie przegrzewania organizmu i przebywania na zewnątrz, a także społeczną czujność – w tym szczególną wrażliwość na ososby starsze, samotne, chorye i niepełnosprawne, którym najtrudniej przetrwać wysokie temperatury.

Komunikaty i ostrzeżenia RSO w Podlaskiem

Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza na obszarze województwa podlaskiego przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej a także dla zagrożenia pożarowego w lasach.

 

Red. OKO

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o