Białowieża. Kupalle 2019 – białoruska “Noc Kupały”

To jedna z największych imprez organizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce. Co roku przyciąga kilkutysięczną publiczność. Współorganizatorem wydarzenia jest Białowieski Ośrodek Kultury w Białowieży. 

 

“Kupalle”, czyli Noc Kupały, jest odpowiednikiem Nocy Świętojańskiej. To święto przyrody, letniego przesilenia związane z kultem trzech żywiołów: wody, ognia i wiatru. Symbolami tej nocy, są ogień, wianki, kwiaty paproci, a także śpiew i miłość.

Impreza rozpocznie się w sobotę (06.07.)  o godz. 21:00 przemarszem barwnego korowodu sprzed Białowieskiego Ośrodka Kultury do amfiteatru w tej miejscowości.

 

Kupalinka

 

Uczestnicy będą nieśli zapalone pochodnie, a także wianki z ziół i kwiatów. Podczas przemarszu będą też śpiewać hymn tego święta “Kupalinkę”.

Odśpiewaniem hymnu rozpocznie się również uroczysta część Nocy Kupały. “Kupalinka” będzie śpiewana jeszcze kilkakrotnie podczas koncertu przez różne zespoły. Śpiewaniu jej będzie towarzyszyło zapalanie fajerwerków. Na specjalnej scenie zaprezentuje się blisko 20 zespołów z Białostocczyzny, a także białoruskie zespoły.

Po koncercie, który zakończy się fajerwerkami, uczestnicy wyruszą korowodem nad pobliską rzekę Narewkę. Tam o północy panny będą puszczać na rzekę wianki. Tradycją jest też szukanie kwiatu paproci.

Etnografowie przypominają, że kult wody przejawiał się w kąpielach w zbiornikach wodnych, co miało mieć oczyszczającą moc. Na wodę panny i kawalerowie puszczali wianki plecione z polnych roślin, ziół i kwiatów, na których mocowano świece i szukali kwitnącego kwiatu paproci.

Natomiast przejawem kultu ognia było rozpalanie ognisk i skakanie przez ogień. Dawniej przez ognisko skakały pary, teraz najczęściej kawalerowie. Od liczby rozpalanych ognisk miało zależeć powodzenie i pomyślność, dlatego zapalano je w każdym końcu wsi. Ogień miał także zapewnić dobry zbiór ze znajdującego się obok niego pola.

 

 

Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju, uważana też za ważnego animatora jej życia kulturalnego. Oprócz “Kupalle”, organizuje też m.in. Święto Kultury Białoruskiej, ogólnopolski festiwal piosenki białoruskiej oraz liczne festyny w regionie. 

 

Zobacz też: XV Palinocka nad Rospudą

 

 

Red. M.L.

Fot. Pixabay

PAP

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o