Dodatkowe pieniądze z PFRON-u dla Podlaskiego

1,5 mln zł dla organizacji pozarządowych na wkłady własne do projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Taki rodzaj wsparcia zakłada umowa partnerska, którą we wtorek (09.07.) podpisał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, wspólnie z członkiem zarządu Markiem Malinowski oraz Marleną Maląg, prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

W spotkaniu wzięła udział także Grażyna Bogdańska, dyrektor Podlaskiego Oddziału PFRON.

Marszałek Kosicki zaznaczył, że środki finansowe przekazane na wkłady własne rozwiążą problemy organizacji pozarządowych, dla których ich wniesienie jest często barierą w ubieganiu się o dofinansowania. To jego zdaniem przyśpieszy dystrybucję dotacji w ramach programu regionalnego przeznaczanych na projekty skierowane do osób niepełnosprawnych.

 

“Jako zarząd województwa wielokrotnie deklarowaliśmy, że będziemy wspierać osoby niepełnosprawne. Podpisana dziś umowa partnerska to dowód na to, że to nie tylko słowa, ale i czyny. Problemy osób niepełnosprawnych, co wielokrotnie mówiłem, nie są mi obce. Zdaje sobie sprawę, że jest ich bardzo dużo. Mam nadzieję, że dzięki współpracy rządu i samorządu uda się je zminimalizować, by nie było osób niepełnosprawnych społecznie wykluczonych” – podkreślił marszałek Kosicki.

 

Wtórował mu Marek Malinowski, zaznaczając, że inwestycje w służbie zdrowia realizowane przy wsparciu Zarządu Województwa Podlaskiego, są przygotowane pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych.

 

Partnerstwo na rzecz osób z niepełnosprawnościami

 

Umowa została zawarta w ramach programu „Partnerstwo na rzecz osób z niepełnosprawnościami”.  Dodatkowe środki mają trafić do organizacji pozarządowych, które realizują projekty związane m.in. z aktywizacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.

 

“Brak środków na wkład własny często jest przeszkodą w tym, aby w ogóle wystartować w konkursie. Jesteśmy przygotowani na to, by potrzeby związane z wkładem własnym zrealizować na 100 proc. Podpisanie porozumienia to pierwszy krok, a przed nami kolejne. Bo dobrem naszym wspólnym jest wspomaganie człowieka, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły godnie żyć, aby mogły się rozwijać, aby mogły czuć się potrzebne -powiedziała Marlena Maląg.

 

Jak podkreśliła, instytucji, którą zarządza, zależy na budowaniu szerokiej koalicji na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych, w której partnerami są: rząd, samorząd i organizacje pozarządowe.

 

Podlaskie jednym z pierwszych

 

Zawarta we wtorek umowa partnerska jest czwartą tego typu umową w kraju. Dotychczas PFRON zawarł podobne porozumienia z województwami: podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim.

 

“Mam nadzieję, że docelowo uda nam się podpisać porozumienia ze wszystkimi województwami. Cieszę się, że Podlaskie jest jednym z pierwszych” – powiedziała Marlena Maląg.

 

Organizacje, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi, będą mogły zgłaszać swoje projekty w ramach konkursów ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Analogiczny model współpracy z powodzeniem działa już od 2016 roku w woj. podkarpackim. Podpisane porozumienie ma również usprawnić współpracę pomiędzy zarządem województwa a PFRON-em w zakresie finansowania projektów wspierających osoby niepełnosprawne.

 

 

Red. M.L.

Fot. Pixabay / wrotapodlasia.pl

UMWP

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o