Faust w Wierszalinie – recenzja

Faust w Wierszalinie – recenzja

W ostatni czwartek (11 lipca) i piątek (12 lipca) koneserzy teatru mieli możliwość obejrzenia przedstawienia „Faust. Nowa historia” w supraskim teatrze Wierszalin w ramach festiwalu Podlasie SlowFest. Skorzystałam i ja!

Choć premiera przedstawienia „Faust. Nowa historia” odbyła się 30 listopada ubiegłego roku, to widzowie wciąż chętnie oglądają to przedstawienie. Ale o czym jest ten spektakl? „Faust. Nowa historia” to dramat oparty na tekstach Goethego, Marlowe’a i Klingemanna.

Uwspółcześniony Faust

Romantyczny bohater Faust zostaje nieco uwspółcześniony przez twórcę, reżysera i aktora – Piotra Tomaszuka, który sam w przedstawieniu jawi się jako narrator, czy też zły duch. W przedstawieniu nie brakuje humoru. Tytułowy Faust (Rafał Gąsowski) – alchemik, doktor ma swoją pracownie, jak może się wydawać, wnioskując po scenografii, która kojarzyć się może z gotyckimi ołtarzami, w remontowanym kościele. Dochodzi do wymieszania sfer sacrum i profanum, główny bohater w dość zabawny sposób przedstawiony jest w sferze sacrum – swojej pracowni podczas problemów z wypróżnianiem się (zdecydowanej sferze profanum). Sam wygląd Fausta jawi się jako komiczny – specyficzny chód, kapelusz, a jego ogólny obraz przedstawia uczonego jako pewnego i zadufanego w sobie wariata. Główny bohater wyśmiewa swojego podopiecznego – Wagnera, który mimo wszystko jest na każde jego zawołanie. Chcąc dowiedzieć się czym jest, gdzie znajduje się piekło, alchemik wzywa piekielnego wysłannika – Mefistofelesa (Dariusz Matys).

Piekielny pakt

Faust podejmuje się paktowania z diabłem, ofiarując mu swoją duszę, w zamian za 25 lat życia bez trosk, zmartwień. Mefisto przystaje na propozycję mężczyzny i zobowiązuje się do spełniania jego zachcianek. Alchemik podpisuje cyrograf krwią. Najpierw piekielny wysłannik odmładza Fausta, a następnie na jego wyraźne żądanie sprowadza nieziemsko uwodzicielską kobietę – Lilith (Katarzyna Wolak) – pierwszą żonę Adama. Moment ten poprzedza iście diabelski taniec, kiedy to bohaterowie mają na twarzach makabryczne maski przypominające dzioby ptaków, takie, które nosili lekarze podczas epidemii dżumy. Wtedy też na pierwszy plan wysuwa się niezwykła muzyka na żywo, która jest nieodłącznym elementem spektaklu, a wszelkie dźwięki dopracowane są z niezwykłą precyzją. Szczególnym momentem przedstawienia jest chwila, gdy Lilith prezentuje Faustowi katalog siedmiu grzechów głównych, wśród których pycha znajduje się na pierwszym miejscu. To właśnie to przewinienie gubi doktora. Uczony odtrąca własną żonę – Małgorzatę (Monika Kwiatkowska), która po tym jak zabiła własne dziecko, ma krew na rękach. Śmiem stwierdzić, że Mefistofeles uciera nos Faustowi, gdyż ten w pewnym momencie pragnie zerwać umowę, ale diabeł na to nie przystaje. Ostatecznie spełniane zachcianki prowadzą doktora do obłędu. Scena kończąca przedstawienie zdecydowanie przypomina średniowieczny dance macabre, a bohaterowie mają atrybuty związane z kartami tarota.

Pycha Fausta

Podsumowując pycha, która kieruje Faustem, objawiająca się między innymi już w samym pertraktowaniu z diabłem, ostatecznie prowadzi go do obłędu. Można rzec, że główny bohater, który w pewnym stopniu chciał naruszyć ład świata, chcąc stać się panem, zająć miejsce piekielnego wysłannika, przegrywa, gdyż Mefistofeles triumfuje. Zdecydowanie nie bez znaczenia jest miejsce akcji, które może wskazywać na indywidualne zepsucie doktora, bądź też na ogólne tendencje dotyczące słabnącego znaczenia Kościoła. Także symboliczne nawiązanie do kart tarota może wskazywać na współczesne miejsce religii w świecie. Muzyka, dźwięki, zapach, kameralny charakter teatru tworzy niezapomniany klimat. W połączeniu z niezwykłą grą aktorską widz przenosi się w inny, magiczny świat. Wierszalin to miejsce, które każdy mieszkaniec Podlasia powinien znać i odwiedzić! Ja zawitam na pewno jeszcze nie raz!

 

Bilety na ostatnie spektakle w sezonie dostępne na stronie: https://www.wierszalin.pl/

Red. Gabriela Ożlańska

Fot. Podlasie SlowFest / Wierszalin.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy