Marszałek Artur Kosicki złoży zawiadomienie do prokuratury na prezydenta Białegostoku

Złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego zapowiedział w poniedziałek (22.07) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W jego ocenie prezydent powinien był wydać decyzję o zakazie marszów.

W poniedziałek po południu na konferencji prasowej Kosicki odniósł się do sobotniego Marszu Równości w Białymstoku i potępił chuligańskie zachowania, do jakich doszło w trakcie trwania marszu.

Wielokrotnie informowałem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że może dojść do sytuacji niebezpiecznej 20 lipca w Białymstoku. (…) Pan prezydent dostawał pisma z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, choćby pismo z 15 lipca, gdzie wskazywano na to, że jeżeli dojdzie do przemarszu zgodnie z jego pierwotną trasą, może dojść do konfrontacji różnych środowisk, może dojść do pewnego niebezpieczeństwa” – mówił Artur Kosicki i dodał, że w swoich pismach także wskazywał, że może być niebezpiecznie.

 

Marszałek mówił też, że swoje obawy zgłaszały m.in. organizacje pozarządowe.

Będę zgłaszał do prokuratury w Białymstoku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków. To niedopełnienie polega na tym, że pan prezydent nie wydał decyzji o zakazie marszów, a mógł je, w mojej ocenie, wydać” – mówił Artur Kosicki. 

Zapowiedział, że dokumenty powinny być gotowe we wtorek.

Marszałek mówił, że nie zabrania nikomu manifestować, ale – jak mówił – „podjęcie pewnych decyzji o tym, czy mogą manifestować czy nie, wynika z określonego stanu prawnego i faktycznego w danym dniu”.

 

Te informacje, które spływały do urzędu przed 20 lipca, długo długo przed, wskazywały na to, że może być niebezpiecznie” – dodał Artur Kosicki.

 

Doszło do zniesławienia marszałka? 

 

Na konferencji poinformował też, że podejmie kroki prawne dotyczące zniesławienia go przez prezydenta Białegostoku. Chodzi o wypowiedź Truskolaskiego podczas zorganizowanej w poniedziałek przed południem konferencji, na której prezydent Białegostoku zarzucił Kosickiemu, iż ten kierował grupami agresywnych osób podczas blokad, do jakich dochodziło w trakcie marszu.

Marszałek podsumował też organizowany przez siebie w sobotę „Piknik Rodzinny” oraz poprzedzający go przemarsz na dziedziniec Pałacu Branickich, gdzie odbyła się popołudniowa impreza. Artur Kosicki przypomniał, że piknik był zorganizowany jako alternatywa dla Marszu Równości, a wzięło w nim udział kilka tysięcy białostockich rodzin. Powiedział też, że nie było żadnych incydentów i nie doszło do łamania prawa. Piknik rozpoczął się w podobnej porze, co Marsz Równości, a przemarsz godzinę wcześniej.

Baner, który towarzyszył uczestnikom tego przemarszu „Mama i tata największym skarbem świata” z logo pikniku, został po przemarszu użyty przez kontrmanifestantów do blokowania Marszu Równości. Marszałek pytany, czy to baner urzędu, zaprzeczył i powiedział, że to była inicjatywa zewnętrzna mieszkańców, on sprawdził tylko treść i nie zabronił użyć logo pikniku. Dodał, że będzie to wyjaśniane.

 

 

Truskolaski oskarża radnych PiS o udział w blokadzie marszu równości

 

Wcześniej, w poniedziałek (22.07.) złożenie zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS w organach władzy samorządowej podczas Marszu Równości w Białymstoku zapowiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

 

W jego ocenie, materiały jednoznacznie pokazują czynny udział w ustawianiu blokad przeciw marszowi przez marszałka województwa Artura Kosickiego, radnego klubu PiS w sejmiku Sebastiana Łukaszewicza, a także p.o. dyrektora gabinetu marszałka Roberta Jabłońskiego oraz radnego miejskiego Henryka Dębowskiego.

 

 

Red. M.L.

Fot. wrotapodlasia.pl

Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy