Kwietne łąki w Białymstoku

W maju, na osiedlu Antoniuk, powstał „Miejski Sad Edukacyjny”. Od początku cieszy się popularnością wśród mieszkańców miasta. Również od niedawna, na terenie Białegostoku powstają łąki kwietne.

 

Do 2021 roku mają zająć od 5 do 6,5 ha powierzchni. Pierwsze z nich już cieszą oczy mieszkańców i turystów odwiedzających stolicę Podlasia.

 

Sad edukacyjny na Antoniuku już otwarty!

 

 

Mieszkam niedaleko. Spotkałam się tu z koleżanką. Te roślinki bardzo mi się podobają. Również kwietne łąki mi się podobają. Są bardzo kolorowe, przyjemne. Cieszę się, że takie coś powstało w naszym mieście. (…) Najważniejsze żeby tego nie niszczono… To jest pożyteczne, i dla ptaków, i dla owadów” – powiedziała portalowi Podlakie24.pl pani Janina.

 

 

 

Wspaniała rzecz tutaj ten ogród cały na Wierzbowej. Te owoce, ten domek, w którym siedzimy – bardzo przyjemnie jak te gałązki więcej rozkwitną, to będzie można tu również ukryć się przed deszczem” – cieszy się pan Stanisław. „Ja jako dziadek, mając wnuczki lubię tu przychodzić. Jest rzeka, spokój, nie ma kurzu. Trawa wykoszona, pięknie – równina jest. Dzieci mają gdzie się pobawić. Jest i plac do gry w piłkę. Super!” – dodaje nasz rozmówca. „Takich miejsc mogłoby być więcej. Te łąki porobione niedawno przy jezdniach, to też wspaniała rzecz…” – chwali inicjatywę pan Stanisław.

 

 

Jest to fajny pomysł. Dzieci bardzo się tym interesują. Pytają o drzewa, o roślinki, o owoce. Mogą poznać z bliska, bo nie każdemu jest to dane, żeby zobaczyć z bliska, czy to krzaczek malin czy jabłonkę. Jest to bardzo edukacyjne” – mówi pani Judyta. „Kwietne łąki napewno upiększają miasto. Przyjemniej jest jak jest kolorowo, a nie tylko beton, chodniki” – dodaje pani Judyta.

 

 

Łąki kwietne powstają na terenie miasta w pasach drogowych i na działkach gminnych. Ich tworzenie to działanie z zakresu zieleni miejskiej.

 

„Argumentów na rzecz tworzenia łąk kwietnych jest dużo. Dzięki temu powstają atrakcyjne i naturalne miejsca w przestrzeni miejskiej. Łąki wpływają korzystnie na bioróżnorodność, aktywizują lokalne środowiska do ochrony tych miejsc. Ważny jest wymiar ekologiczny i edukacyjny takich działań” – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Łąki kwietne mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu, w tym pozytywne oddziaływanie na ograniczenie negatywnych skutków tzw. wysp ciepła występujących na terenie miasta, poprawiają też estetykę przestrzeni miejskiej.

 

Maksymalna powierzchnia łąk kwietnych w 2019 r. wyniesie do 5,5 ha, w 2020 r. – do 6 ha, w 2021 r. – do 6,5 ha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://youtu.be/kbKhfryQSHY

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy