To prawdziwe święto różnorodności – ruszyła Podlaska Oktawa Kultur.

Rozpoczął się właśnie XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”!  Na scenach ustawionych w kilkunastu miejscowościach naszego województwa ujrzymy zespoły pochodzące z różnych stron świata. Poznamy nie tylko tradycyjną muzykę, ale piękno folkloru z różnych zakątków.

Tegoroczna edycja festiwalu zagości u nas w dniach 24-28 lipca. Sercem festiwalu jest scena ustawiona na Rynku Kościuszki w Białymstoku jednak artystów ugoszczą także pozostałe miejscowości m.in.  Mońki, Białowieża, Zabłudów czy Hajnówka.

Podlaska Oktawa Kultur od samego początku skupiała się na ukazaniu folkloru polskiego oraz siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Podlasie : mniejszości białoruskiej, litewskiej, ukraińskiej, tatarskiej, romskiej, żydowskiej i rosyjskiej.

-Przyjechał do nas właśnie zespół z Ukrainy z muzyką elektroniczną. Myślę, że jest to propozycja bardzo dobra dla młodych osób. Jest to nietypowa propozycja jak na Oktawę Kultur bo jest to muzyka elektroniczna z elementami tradycyjnego wokalu. Oprócz tych koncertów na Rynku w Białymstoku mamy 35 koncertów w innych miejscowościach.- podzielił się Dariusz Kryszpiniuk, koordynator projektu.

Festiwal rozpoczął występ zespołu JUNII BRAŞOVULUI z Rumunii.

Z biegiem czasu na festiwalu goszczą zespoły z coraz odleglejszych regionów świata. Na tegorocznej edycji usłyszymy tradycyjne dźwięki pochodzące z Izraela, Hiszpanii, Serbii i Gruzji. Łącznie Podlasie odwiedzi blisko 600 artystów z 12 krajów. 

-Uważam, że jest to piękna inicjatywa, ponieważ daje nam możliwość czerpania z kultur tych którzy mieszkają obok nas. To ubogaca każdego.- dodał widz festiwalu.

Ponadto chętni mogą wziąć udział w warsztatach tańców i pieśni ukraińskich w sobotę i niedzielę w WOAKu przy ul. Świętego Rocha 14.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • Lider nowy
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o