Historia niezwykłego obrazu

Namalowany w 1941r. w syberyjskim Tatiszczewie przez białostoczanina Piotra Sawickiego wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia, zwany obrazem Matki Boskiej Tatiszczewskiej, od czwartku (25.07) będzie można zobaczyć w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku. W przeddzień wernisażu wystawy odbyła się konferencja prasowa, w której wziął udział m.in. syn autora dzieła i znany białostocki fotograf – Piotr Sawicki oraz Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

O historii powstania obrazu, jego wojennych i powojennych losach opowiadali też dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski i wnuczka autora Katarzyna Sawicka.

Powstał  w 1941r. w warunkach polowych, jako kopia ikony Matki Boskiej Ostrobramskiej. Za pierwowzór służył mały, zgniecionego obrazek, ocalony przed oprawcami z NKWD. Obraz Matki Boskiej Tatiszczewskiej towarzyszył polskim żołnierzom na wielu szlakach bojowych – od Syberii, poprzez Irak, Iran, Palestynę, Egipt, aby znaleźć spokojną przystań w kaplicy jezuitów w Londynie. Teraz, dzięki staraniom rodziny Piotra Sawickiego,  przyjechał do Białegostoku, gdzie do połowy września będzie udostępniony publiczności odwiedzającej Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego  w Białymstoku.

Obraz powstał w 1941 r. w Tatiszczewie (ZSRR), kiedy to żołnierzy nowo powstałej Armii Polskiej dowodzonej przez gen. Władysława Andersa  miał odwiedzić Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Miały się wówczas odbyć msze polowe, na które należało przygotować ołtarze. I to na tę okazję, na prośbę kapelana pułku, ojca Tadeusza Witczaka, białostocki artysta Piotr Sawicki namalował wizerunek Matki Boskiej. Obraz towarzyszył żołnierzom na całym szlaku bojowym II Korpusu. Po wojnie znalazł się w misji jezuickiej w Rodezji. W latach siedemdziesiątych XX w. trafił do Instytutu i Muzeum gen. Sikorskiego. W marcu 1975 r. obraz, w formie depozytu, umieszczono go w kaplicy jezuitów w Londynie na Willesden Green.

– Ten obraz to symbol historii Polski i w pewnym sensie historii całej Europy w jej dramatycznych wojennych losach, a jednocześnie jest poprzez osobę autora tak bardzo związany z Białymstokiem – podkreślał Andrzej Lechowski.

Wernisaż wystawy „Obraz z wojennego szlaku” odbędzie się 25 lipca br. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Wizerunek Matki Boskiej Tatiszczewskiej będzie można oglądać do 10 września. Następnie obraz wróci do Londynu.

Red. OKO

Fot. Marcin Duchnowski Wrota Podlasia

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy