Akcja Siemianówka 2019 – obrączkowanie ptaków rozpoczęte

Akcja Siemianówka 2019 – obrączkowanie ptaków rozpoczęte

Już dziś (27 lipca) rozpoczęła się kolejna edycja Akcji Siemianówka. Akcja Siemianówka to obóz obrączkarski, organizowany na skraju Puszczy Białowieskiej. Po raz pierwszy obóz odbył się w 2002 roku. Jego pomysłodawcą, jak i organizatorem jest Koło Naukowe Biologów, działające przy Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Główną, pierwotną ideą Akcji Siemianówka było zapoczątkowanie badań nad migracjami ptaków w północno – wschodniej Polsce oraz poznanie awifauny bytującej w okolicach Zalewu Siemianówka. Z czasem do głównych celów tego niezwykłego obozu dołączyły badania nad biologią i fenologią ptaków. Jeżeli ptaki zaobrączkowane w ramach Akcji Siemianówka zostaną zaobserwowane lub ponownie schwytane w kraju  lub Europie, do organizatorów trafia informacja zwrotna dzięki sieci central obrączkarskich. Taka wymiana informacji pozwala na zbadanie tras wędrówek oraz czasu ich przebycia. Niefortunnie, ptaki, które przelatują przez te tereny zazwyczaj przemieszczają się na południe Europy, gdzie znajduje się mała ilość punktów obrączkarskich. W związku z tym niewiele jest wiadomości zwrotnych.

Obóz w różnych miejscach

Aktualnie obóz stacjonuje po południowo-wschodniej części zbiornika, niedaleko wsi Siemianówka. Uczestnicy obozu co roku ustawiają około 50 sieci w różnych siedliskach – w lesie, na łące, wśród krzewów, w trzcinowiskach, a jeżeli niski poziom wody pozwala, także na błotnych łachach tworzących wyspy. W czasie trwania obozu ptaki są chwytane w specjalne sieci i pułapki tunelowe – wacki. Obozowi wolontariusze razem z licencjonowanymi obrączkarzami sprawdzają siatki i wacki podczas obchodów. Następnie uczestnicy obozu zakładają ptakom odpowiednią obrączkę ze specjalnym  numerem  identyfikacyjnym, oznaczają gatunek oraz sprawdzają kondycję, a także otłuszczenie, czyli jaki zapas energii zgromadził dany osobnik na okres wędrówki. Ponadto wolontariusze gromadzą pomiary biometryczne oraz wagę. Po wykonaniu tych czynności ptak zostaje wypuszczony na wolność. Dane zebrane w ten sposób są przesyłane do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Zgromadzone informacje mają także zastosowanie edukacyjne, gdyż służą studentom – np. do tworzenia prac licencjackich i magisterskich.

Jak zapewniają organizatorzy Akcja Siemianówka to idealne miejsce na wakacje, urlop, nie tylko dla zagorzałych „ptasiarzy!”W tamtym roku uczestnicy obozu pobili rekord, gdyż zaobrączkowali ponad 10 tys. ptaków. W tegorocznej edycji chcieliby pobić wspomniany rekord, mimo że wiedzą, że będzie to ciężkie. Jeżeli chciałbyś przeżyć niezapomnianą przygodę dołącz do Akcji Siemianówka – niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym obrączkarzem, czy też ornitologiem amatorem!

Zależnie od pogody, obrączkowanie ptaków potrwa do końca października.

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/Akcja-Siemian%C3%B3wka-589421487816497/

Red. G.O.

Fot. Akcja Siemianówka (Facebook)

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy