Mistrzowie podlaskiej Agroligi 2019

Mistrzem podlaskiej Agroligi 2019 zostali Agata i Cezary Kosińscy z Chrołowic (gm. Drohiczyn). Pośród firm biorących udział w mistrzowskim konkursie zwyciężył SaMASZ Sp. z o.o., który w tym roku obchodzi 35 lat istnienia.

Finał konkursu organizowanego przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Stowarzyszenie „Agro-Biznes Klub”.

– To, co najważniejsze w tym konkursie, to pokazanie dobrych praktyk – podkreślał wicemarszałek województwa podlaskiego, Stanisław Derehajło. – To pokazanie sąsiadom, że można, że da się i że prowadząc tradycyjne gospodarstwo rolne, ale sięgając przy tym po wiedzę, naukę można razem budować nowoczesną przyszłość Polski.

Tytuł na urodziny

PODR Szepietowo uczestniczy w organizacji konkursu Agroliga od 1994 roku i co roku wyłania liderów podlaskiego agrobiznesu w kategorii gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa. W tym roku o najwyższe laury ubiegało się osiem gospodarstw i cztery firmy. Komisja konkursowa dokonując wyboru brała pod uwagę m.in.: sposób organizacji produkcji, zastosowane technologie, posiadane certyfikaty, potencjał produkcyjny, efektywność oraz relacje ze społecznością lokalną.

Mistrzem wojewódzkim Agroligi 2019 została firma SaMASZ Sp. z o.o.

– W tym roku firma obchodzi jubileusz 35 istnienia – mówił Maciej Stolarski, wiceprezes zarządu spółki. – Mój ojciec, gdy ją zakładał nawet nie śnił o tym, że znajdziemy się w tym miejscu rozwoju firmy. Bardzo dziękuje za docenienie naszych działań i obiecuje, że powalczymy o tytuł krajowy.  

Do Mistrza potrzebny jest upór

Mistrzowie w kategorii Rolnicy – Agata i Cezary Kosińscy, na uroczystość przyjechali z synem Maksem i silnym przekonaniem, że mistrzowski tytuł, to skutek uporu i odwagi.

– Trzeba mieć pomysł na życie na wsi i uparcie go realizować – mówiła nam Agata Kosińska. – To nie jest proste życie, bo rolnik często musi być i księgowym, i prezesem, a w naszym przypadku i lekarzem weterynarii. Jeśli jednak  wierzymy w to, co robimy, w nasz pomysł, to przede wszystkim nie wolno bać się ryzyka.

I trzeba też mieć taką żonę  – dodał z uśmiechem Cezary Kosiński.

Mistrzowie województwa będą reprezentować Podlaskie w krajowym konkursie, którego finałem będzie wręczenie tytułów Krajowego Mistrza Agroligi 2019  przez Prezydenta RP w Warszawie.

Lista laureatów:

Rolnicy:

 1. Agata i Cezary Kosińscy, Chrołowice, gm. Drohiczyn – Mistrz Agroligii w Kat. Rolnicy
 2. Delicja Pieczulis, Sankury (gm. Puńsk) – Wicemistrz Agroligii w Kat. Rolnicy
 3. Emilia i Rafał Morusiewiczowie. Małe Raczki, gm. Raczki
 4. Anna i Piotr Majewscy, Brzozowo Kolonia, gm. Dąbrowa Białostocka
 5. Małgorzata i Krzysztof Wojtach, Szpakowo, gm. Jaświły
 6. Justyna i Daniel Dominikowscy, Ratowo Stare, gm. Śniadowo
 7. Anna i Łukasz, Danuta i Stanisław Przyborowscy, Koniecki Roztroszewo, gm. Szczuczyn
 8. Tomasz Milanowski, Żarnowo Pierwsze, gm. Augustów

Firmy:

 1. SaMASZ Sp. z o.o., Zabłudów, Prezes Zarządu Antoni Stolarski – Mistrz Agroligii w kat. Firmy;
 2. M. Kraszewscy Sp. J., Szepietowo Janówka, Szepietowo, – Wicemistrz Agroligii w Kat. Firmy
 3. Sery z Puszczy Białowieskiej -Adam Lewczuk, Hajnówka
 4. BielAgro Centrum Rolno-Ogrodnicze  – Sławomir Ostaszewski, Bielsk Podlaski.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Wrota Podlasia

Wrota Podlasia

Udostępnij ten wpis:

 • Lider
 • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o