Podlaskie: rośnie liczba wystawianych e-recept

„Od początku 2019 r. lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept. Rośnie też tempo ich wystawiania z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie” – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W poniedziałkowej konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli także udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński.

126 tys. e-recept w Podlaskiem

Białostockie wydarzenie to kolejne z cyklu spotkań z lekarzami, które w całej Polsce organizuje Ministerstwo Zdrowia. Jak mówił wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński „są one okazją do opowiedzenia o postępach wdrażania systemu e-zdrowie oraz odpowiedzi na ewentualne pytania”.

Widzimy, że te działania mają sens, ponieważ liczba wystawianych e-recept systematycznie rośnie. To jest już teraz pond 3,5 mln wystawionych e-recept. Oprócz tego, że rośnie liczba, to tempo tego wzrostu jest bardzo zachęcające – o 14 proc. średnio tygodniowo – mówił wiceminister Janusz Cieszyński. Jak poinformował, na początku wystawiano dziennie kilka tysięcy e-recept, teraz ta liczba dochodzi do 60 tys. e-recept dziennie. W jego ocenie to bardzo duży postęp.

Dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński przedstawił, jak wdrażanie cyfryzacji w ochronie zdrowia przebiega w naszym województwie – od stycznia 2019 r. 74 podmioty wystawiły ok. 126 tys. e-recept.

Wiceszef resortu zdrowia mówił ponadto, że e-recepty można zrealizować w aptekach od 1 stycznia 2019 r., a obowiązek wystawiania e-recept każdy lekarz będzie miał od stycznia 2020 r.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przypomniał o możliwości zakładania internetowych kont pacjenta, dzięki którym „wiele rozproszonych dotąd informacji, m.in. o wystawianych receptach, skierowaniach czy odbytych wizytach, znajduje się obecnie w jednym miejscu”.

-To w naszej ocenie bardzo ważne, ponieważ to dostęp do internetowego konta pacjenta pomaga w tym, żeby z tych rozwiązań e-zdrowie korzystać już w pełnym wymiarze – dodał wiceminister zdrowia. Zaznaczył przy tym, że liczba tych kont systematycznie rośnie, m.in. dzięki wypełnianiu wniosku na świadczenie Rodzina 500+.

Wiceszef resortu zdrowia podkreślał, że ministerstwu zależy, by konto pacjenta było popularne, stąd też będą rozszerzone jego możliwości, np. będzie można złożyć deklaracje do POZ czy uzyskać informacje o dostępnych badaniach profilaktycznych.

Red. Marta Śliwińska

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy