Komisja konkursowa wybrała kandydatkę na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

Decyzją komisji konkursowej, kandydatką na stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki została wybrana prof. dr hab. Ewa Iżykowska-Lipińska.

 

W czwartek (08.08) odbyły się przesłuchania.

O stanowisko dyrektora OiFP ubiegało się 5 osób. Wśród kandytatów byli też: dziennikarka Regina Gowarzewska-Griessgraber; były dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Paweł Gabara; obecny dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski oraz śpiewak i były dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Zbigniew Dębko.

 

W grudniu 2018 r. minister kultury Piotr Gliński nie zgodził się na przedłużenie umowy Damianowi Tanajewskiemu w trybie bezkonkursowym. Jego 4-letni kontrakt wygasa z końcem sierpnia.

 

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska posiada niezwykle bogaty życiorys artystyczny i zawodowy

 

Jest śpiewaczką (sopran, mezzosopran), aktorką i reżyserką. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała śpiew solowy oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Ukończyła też podyplomowe studia zarządzania kulturą w strukturach europejskich w Polskiej Akademii Nauk.

Jako śpiewaczka pracowała pod kierunkiem prof. Lidii Małachowicz, prof. Kazimiery Goławskiej, prof. Ewy Wdowickiej. Kontynuowała swoje studia w Accademia Chigiana w Sienie, pod kierunkiem Giorgio Favaretto, oraz Ettore Campogagliani. Następnie studiowała w mediolańskiej La Scali pod kierunkiem Giulietta Simionato, Eduardo Muellera, oraz Antonio Tonini. Pracowała również pod kierunkiem Brigitt Nilson.

W 1981 r. zadebiutowała na scenie La Scali w tytułowej roli w operze Rita Donizettiego. Występowała na scenach koncertowych i operowych z wybitnymi polskimi i światowymi artystami, współpracowała m.in. z Krzysztofem Pendereckim. Do jej osiągnięć artystycznych należy też udział w realizacji opery „Manekiny” w Teatrze Wielkim w Warszawie, występ jako Tosca w operze „Tosca” w Korei Południowej. W 2011 roku prof. Iżykowska-Lipińska wystąpiła na Placu św. Piotra w Rzymie w czasie beatyfikacji Jana Pawła II.

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska jest również laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki K. Szymanowskiego, Belvedere w Wiedniu, czy Mozart Competition w Alessandrii (Włochy).

Oprócz doświadczenia artystycznego, prof. Iżykowska-Lipińska posiada też doświadczenie w zarządzaniu. W latach 2005 – 2007 była wicedyrektorem Keimung Fryderyk Chopin Academy of Music w Korei Południowej. Od 2019 roku kierownik pracowni musicalu Uniwersytetu F. Chopina w Warszawie. Jest prezesem Fundacji Arte Eva, promującej młode talenty muzyczne, a od 2018 roku organizuje konkurs wokalny Viva Calisia w Kaliszu.

 

W 2012 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. W latach 2012 – 2016 była prorektorem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. W PAN prowadzi zajęcia z retoryki i osobowości medialnej.

Za całokształt swojej pracy prof. Iżykowska-Lipińska została nagrodzona przez Związek Artystów Scen Polskich najwyższą nagrodą – Arion. W roku 2017 została uhonorowana srebrną nagrodą Gloria Artis.

 

Jak informuje Izabela Smaczna – Jórczykowska rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego, kandydaturę prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej musi zatwierdzić zarząd województwa. 

 

Opera i Filharmonia Podlaska to największa placówka kultury na wschód od Wisły. Zatrudnia około 300 osób, w tym 100-osobową orkiestrę, chór oraz solistów. Produkuje spektakle operowe, operetki i musicale, organizuje konkursy, festiwale i wystawy. Muzycy opery dają koncerty symfoniczne, oratoryjne i kameralne.

Red. M.L.

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl / fb: Fundacja Arte Eva

UMWP

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o