Wagon z historią – tiepłuszka

Wagon z historią – tiepłuszka. Cenny eksponat Muzeum Pamięci Sybiru już na terenie budowy nowego muzeum

 

Wczoraj (7 sierpnia) do budującego się Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej został przetransportowany cenny eksponat – towarowy wagon rosyjskiej konstrukcji z 1892 roku. To właśnie w takich wagonach wywożono w głąb Związku Sowieckiego deportowanych Polaków.

 

Tiepłuszka – największy i bezcenny eksponat

 

Przez ostatnie lata tiepłuszka – kryty wagon towarowy, stał przed Muzeum Wojska. Jakiś czas temu zabytek został przekazany Muzeum Pamięci Sybiru. W związku z tym w 2018 roku w Malborku w Zakładzie Naprawy Pojazdów Szynowych przeszedł gruntowną renowację, po której był przechowywany tymczasowo w Łapach. Dziś znalazł się na terenie muzeum przy ul. Węglowej – na terenie przedwojennych, polskich magazynów wojskowych, które bezpośrednio przylegają do dawnego, brzeskiego traktu kolejowego. Wagon będzie jednym z elementów wystawy stałej. Tiepłuszka stanie się symboliczną bramą, przez którą będą przechodzić wszyscy zwiedzający.

 

„Rosyjski wagon umieszczony w centralnym punkcie muzeum to efektowny i skłaniający do refleksji element ekspozycji.” – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

„Muzeum Pamięci Sybiru to dla nas szczególnie ważna inwestycja. Będzie to miejsce dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu.” – dodaje.

 

Renowacja tiepłuszki

 

Jak już wspomnieliśmy wagon przeszedł w 2018 roku gruntowną renowację. Eksponat Muzeum Pamięci Sybiru składa się z dwuosiowej stalowej lawety oraz drewnianej paki transportowej z obustronnymi przesuwnymi drzwiami.

Podczas renowacji w Zakładzie Naprawy Pojazdów Szynowych w Malborku tiepłuszka została wyposażona w replikę piecyka (tzw. kozy) oraz w prycze umieszczone z jednej strony. Prace obejmowały m.in. usunięcie instalacji elektrycznej i metalowych tablic na bokach wagonu, wymianę i naprawę poszycia dachowego, wykonanie nowej powłoki lakierniczej nadwozia, odtworzenie opisów znajdujących się na zewnątrz wagonu, konserwację i odnowienie podwozia.

 

Budowa siedziby muzeum planowo ma się zakończyć jesienią tego roku. Natomiast budynek magazynu wraz z główną częścią wystawową ma zostać oddany do użytku pod koniec 2021 roku.

Red. G.O.

Fot. bialystok.pl

UM

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o