Oszuści znów zaatakowali metodą “na wnuczka” – tym razem w Grajewie

W piątek (16.08.) na terenie Grajewa doszło do czterech oszustw metodą “na wnuczka”. W dwóch przypadkach przestępcom się udało.

 

Oszukane seniorki to kobiety w wieku 82 i 100 lat. Jedna z nich straciła 4 tysiące, a druga 27 tysięcy złotych. W każdym pzypadku oszuści posłużyli się legendą na wnuczka.

Metoda działania przestępców za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej. Wówczas seniorzy otrzymują telefon od osoby podającej się za członka rodziny: wnuczka, kolegi, przyjaciela. Oszuści proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy, ale najczęściej zgadzają się na niższą. Następnie informują nas, że przyślą kolegę lub koleżankę po odbiór gotówki, bo sami nie mogą ze względu na wypadek, chorobę, czy inną ciężką sytuację rodzinną. Później starsza osoba kontaktując się z rodziną dowiaduje się, że została oszukana” – informuje Iza Kłosowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Policja apeluje o zachowanie czujności, i  rozsądek w podejmowaniu szybkich decyzji finansowych, a także ograniczone zaufanie względem rozmówców telefonicznych. Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nie można poddawać się emocjom. Najlepiej rozłączyć się i samemu spróbować wybrać numer do tej osoby z rodziny, za którą podawali się oszuści.

Red. M.L.

Fot. Pixabay

Podlaska Policja

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o