Z Białegostoku wyruszyła piesza pielgrzymka do Ostrej Bramy w Wilnie

Ponad 400 osób z całej Polski wyruszyło z Białegostoku w 27. Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Rozpoczęła ją uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryk Ciereszki, który wyruszył wraz z pielgrzymami na pątniczy szlak. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Mocni w Duchu”.

 

Do tych słów nawiązał w homilii ks. Paweł Bezlapowicz, kierownik grupy, która do pielgrzymów dołączy w Grodnie. W nawiązaniu do wczorajszego święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podkreślał, że była Ona zawsze „mocna w Bożym Duchu”, trwając w raz wypowiedzianym Bogu „tak”, niezależnie od życiowych okoliczności.

„My również trwajmy mocni w Duchu. Mówmy całym naszym życiem Bogu tak, a podczas tej pielgrzymki dawajmy wyraz naszej wierze i przynależności do Kościoła, przekonani, że bramy piekielne go nie przemogą – zachęcał ks. Paweł Bezlapowicz. Idziemy do Ostrej bramy nie tylko «sławić miłosierdzie Pana» – jak mówi dzisiejszy psalm, ale również błagać o to miłosierdzie, świadomi własnych grzechów i niewierności, świadomi zła i przemocy, jakiej doświadczają dziś chrześcijanie, idziemy prosić, by ci, którzy sprzeciwiają się Bożemu miłosierdziu otworzyli się na Bożego Ducha – na miłość i przebaczenie” – mówił kaznodzieja.

 

Kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Żuk, podkreślał, że pielgrzymka z Białegostoku do Wilna staje się coraz bardziej popularna w kraju i zagranicą. Pielgrzymów spoza Białegostoku jest prawie połowa. W tym roku wielu jest ze Wschodu m.in.z Rosji, Białorusi, Ukrainy.

 

„Hasło tegorocznej pielgrzymki, nabiera szczególnego wydźwięku zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń, gdy Kościół i wiara są mocno atakowane. Idziemy, aby dać świadectwo – mówił ks. Łukasz.

 

W tym roku, na prośbę pątników trasa pielgrzymki została zmieniona.

Będzie wiodła przez Sokółkę, miejsce Wydarzenia Eucharystycznego.

Najmłodszy pielgrzym ma 7 lat, a najstarszy 84. Pątnikom towarzyszy w drodze 14 kapłanów, 7 kleryków i 6 sióstr zakonnych. Dwa etapy pielgrzymki prowadzą przez Polskę, cztery dni pielgrzymi idą przez Białoruś i trzy przez Litwę. Najkrótszy etap pielgrzymki wynosi 21 km i obejmuje trasę z Kuźnicy Białostockiej do Grodna, najdłuższy odcinek – 44 km – pokonają pielgrzymi na Białorusi, z Nowego Dworu do Radunia. Tradycją ubiegłych lat, pątnicy nawiedzą wszystkie kościoły i cerkwie znajdujące się na szlaku ich pielgrzymowania.

 

 

Po przekroczeniu granicy, do pielgrzymów dołączy ponad 100-osobowa grupa z Grodna.

Po 9 dniach wędrówki i pokonaniu blisko 300 kilometrów 24 sierpnia pielgrzymi dotrą do Ostrej Bramy, gdzie uroczystą Mszę św. dla pielgrzymów odprawi Abp Tadeusz Wojda, który przejdzie z pielgrzymami trasę ostatnich dwóch dni.

Oficjalnie pielgrzymka zakończy się 25 sierpnia Mszą św. w katedrze wileńskiej. Do pątników dołączą w tym dniu pielgrzymi archidiecezji białostockiej, którzy do Wilna dotrą autokarami lub własnymi środkami transportu.

 

 

 

Red. M.L.

Fot. archibial.pl

Archidiecezja Białostocka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy