Rolnicy dotknięci suszą dostaną 1000 zł dopłaty do hektara, jeśli straty są wyższe niż 70 proc. – ogłosił premier Mateusz Morawiecki

Rolnicy dotknięci suszą dostaną 1000 zł dopłaty do hektara, jeśli straty są wyższe niż 70 proc. – ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas II Ogólnopolskiego Święta “Wdzięczni Polskiej Wsi” w Kolnie. Według ministra rolnictwa, wypłaty powinny ruszyć we wrześniu.

 

 

Będzie to ponad miliard, może dwa miliardy, zobaczymy, jakie będą straty oszacowane – dodał premier. Mateusz Morawiecki mówił, że “polskie państwo nie zostawi rolników w potrzebie. (…) Musi w biedzie pomagać polskiemu rolnikowi. Polskie państwo jest po to, żeby wspierać w trudnych momentach. W naszym planie gospodarczym, w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju właśnie rolnictwo polskie znajduje naczelne miejsce” – zapewnił szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że głównym zobowiązaniem rządu PiS była zmiana życia polskich rodzin i program 500+.

Rząd wywiązał się z nawiązką, bo jest również 500+ dla pierwszego dziecka – oświadczył.

Mówił też, że to “w tradycjach wsi przechowana została niepodległość”, a dziś na tradycjach budowana jest przyszłość.

Chcemy dla polskiej wsi wspaniałej przyszłości, żeby Polska małych miast i terenów wiejskich była przyciągająca, a nie wyludniała się. Taka będzie polska wieś w najbliższych latach i dekadach – powiedział szef rządu.

Mówił również , że dbałość o polską wieś i rolnictwo to interes narodowy.

Chcemy, żeby polskie produkty były na zachodnich stołach. I tak się dzieje. Polski eksport produktów rolnych rośnie z roku na rok i przyczynia się do poprawy polskiej wsi. To jest nasze zobowiązanie również na kolejne lata” – oświadczył. “Nie chcemy importu produktów zachodnich ideologii, różnych rewolucji obyczajowych – dodał Mateusz Morawiecki.

Wyraził wdzięczność polskim rolnikom, Kołom Gospodyń Wiejskich, Ochotniczym Strażom Pożarnym za to, że – jak mówił – „przechowali pragnienie Polski suwerennej, niepodległej, silnej, dumnej, chrześcijańskiej i wiernej, naszym pragnieniom (…) wielkiej Rzeczpospolitej”.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział z kolei, że rząd będzie się starał, by pierwsze wypłaty pomocy związanej z suszą nastąpiły już we wrześniu.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w swoim wystąpieniu dziękował Mateuszowi Morawieckiemu za to, że “taką opieką i takim wkładem pracy otacza polskie rolnictwo”. Zaznaczył, że wieś to nie tylko miejsce pracy, ale też nauki, kultywowania kultury i tradycji. Dziękował też rządowi i parlamentarzystom za programy rozwoju infrastruktury, oświaty, komunikacji.

Tylko wolna, niepodległa, suwerenna i zasobna ojczyzna może Polakom, a w szczególności mieszkańcom wsi i rolnikom zapewnić najlepsze warunki rozwoju – stwierdził.

Red. M.L.

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

PAP

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o