W Podlaskiem będzie więcej połączeń autobusowych

19 podlaskich samorządów otrzyma 830 tys. zł na uruchomienie jeszcze w tym roku lokalnych połączeń autobusowych. Umowy w tej sprawie podpisano w czwartek (29.08.) w Białymstoku z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim.

 

Pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Wojewoda podlaski poinformował, że kwota w umowach wynika z zapotrzebowania, jakie zgłosiły samorządy. W sierpniowym naborze o pieniądze ubiegało się 19 podlaskich samorządów i wszystkie otrzymały dotacje. W czwartek (29.08) podpisano umowy z większością z nich. Łącznie region ma do dyspozycji 25 mln zł.

 

– Podlaskie samorządy uruchomią 70 linii komunikacyjnych o długości 2,6 tys. km; będzie realizowanych ok. 500 tys. tzw. wozokilometrów – poinformował wojewoda.

 

Istniejące kursy autobusowe mają być rozszerzone o nowe miejscowości

 

W ramach podpisanych umów już istniejące kursy autobusowe mają być rozszerzone o nowe miejscowości. Większość połączeń będzie realizować spółka PKS Nova, która jest spółką samorządu województwa podlaskiego.

 

Bohdan Paszkowski przypomniał, że walka z wykluczeniami społecznymi to jeden z priorytetów rządu. – Sprawna komunikacja tworzy też podstawy rozwoju – dodał. Wojewoda spodziewa się, że efekty programu odtwarzania połączeń autobusowych będą widoczne za kilka lat, “w dłuższej perspektywie”.

 

Cztery trasy będą dofinansowane w ramach funduszu w gminie Michałowo. Burmistrz Michałowa Marek Nazarko powiedział dziennikarzom, że będzie je realizować PKS Nova. Dodał, że autobus powinien docierać do praktycznie każdej miejscowości w gminie, a do najbliższego przystanku będzie ok. 2-3 km. – Do każdego zakątka w gminie będzie można dojechać. To będą trzy kursy każdego dnia – dodał Marek Nazarko. Gmina przekaże PKS Nova gminny tabor.

 

Gmina Dobrzyniewo Duże rozszerzy jeden kurs, który będzie wydłużony do miejscowości Krynice, bo takie było zapotrzebowanie zgłoszone przez mieszkańców – powiedział wójt Wojciech Cybulski. Jadąc w jedną stronę, przez różne miejscowości, autobus pokona 26 km.

 

 

Na potrzeby programu są kupowane autobusy

Prezes PKS Nova Andrzej Mioduszewski powiedział, że spółka podpisuje obecnie z gminami umowy na funkcjonowanie kilkunastu linii autobusowych. – Może będzie tych samorządów jeszcze więcej; na pewno PKS Nova będzie głównym operatorem tych połączeń – dodał. Zaznaczył, że spółka pomagała samorządom i były z nią konsultowane rozszerzane trasy i rozkłady jazdy. Powiedział, że na potrzeby programu są kupowane autobusy, ale szczegółów nie podał.

W czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że od 1 września pojawi się w całej Polsce prawie 1400 linii autobusowych.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

Red. M.L.

Fot. Monika Lenczewska/ Podlaskie24.pl / screen z Facebooka

PAP / Podlaski Urząd Wojewódzki

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o