Białystok. Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na Peleton Pamięci

Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na Peleton Pamięci, który odbędzie się w Białymstoku 17 września. Będzie to przejazd rowerowy trasą powiązaną z miejscami i postaciami nawiązującymi do wydarzeń z 17 września 1939 roku, kiedy to miała miejsce zbrojna napaść ZSRS na Polskę. Ponadto w tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sybiraka.

 

Muzeum Pamięci Sybiru organizuje to wydarzenie jako formę upamiętnienia 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Białystok niepodległości, zostaną wyeksponowane miejsca i osoby związane z historią miasta.

 

Serdecznie zapraszamy naszych mieszkańców na tegoroczny Peleton Pamięci” – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. “To bardzo ciekawy, niecodzienny sposób na poznawanie dziejów naszego miasta i ludzi, którzy byli tu przed nami”.

 

Uczestnicy rozpoczną peleton na ul. J. Kilińskiego, przed Pałacykiem Gościnnym. Mieściła się tam pracownia Augustisa, fotografa wywiezionego na Syberię na przełomie roku 1939/1940. Kolejny przystanek znajdzie się na wysokości ul. Mazowieckiej 35, gdzie do 1940 r. mieszkał Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, aresztowany stamtąd w lipcu 1940 r., skazany na karę śmierci, a potem na pobyt w łagrach na Kołymie. Następnie uczestnicy przejadą na ul. Węglową, przy której budowane jest Muzeum Pamięci Sybiru. Finał peletonu odbędzie się na Dworcu Fabrycznym – miejscu wywózek białostoczan na Wschód. Uczestnicy obejrzą tam spektakl muzyczny „Biały przystanek”, którego kanwę stanowią wspomnienia Ireny Bujalskiej oraz wiersze sybiraczki – Anny Rudawcowej.

Do tekstów zostanie skomponowana muzyka. Reżyserem wydarzenia jest Michał Jarmoszuk, aktor BTL i wykładowca Akademii Teatralnej. Wezmą w nim udział studenci Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku.

 

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

UM Białystok

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o