Do białostockiego oddziału ZUS wpłynęły już pierwsze wnioski o 500 + dla osób niesamodzielnych 

Do białostockiego oddziału ZUS wpłynęły już pierwsze wnioski o 500 + dla osób niesamodzielnych.

 

W województwie podlaskim wnioski o dodatkowe pieniądze z ZUS-u złożyło już ponad 700 osób. Chodzi o tzw. świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych. By je otrzymać – nie wystarczy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Niezbędne są również inne dokumenty.

 

“Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Może to być również wydane przed pierwszym września 1997 roku orzeczenie komisji lekarskiej ds. inwalidztwa, i zatrudnienia o zaliczeniu do pierwszej grupy inwalidów, jeżeli oczywiście nie upłynął okres na jaki orzeczenie zostało wydane” – przypomina Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy białostockiego oddziału ZUS.

 

Osoby, które nie  mają takich dokumentów – do wniosku muszą dołączyć wydane przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia, a także inne dokumenty.

 

“Mogą to być: karta badań profilaktycznych, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Co ważne, orzeczenie o niezdolności  do samodzielnej egzystencji muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z powodu wieku ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny” – informuje Katarzyna Krupicka.

 

Rozpatrywanie wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych ZUS rozpocznie od października.

 

 

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl

na podst. Polskiego Radia Białystok

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o