BCO kupi dodatkowy system do planowania leczenia pacjentów chorych na raka

Do końca 2019 r. Białostockie Centrum Onkologii kupi nowy, dodatkowy system do planowania leczenia chorych na raka. Oprogramowanie będzie kosztowało ok. 520 tys. zł. Na ten cel szpital otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia.

 

Białostockie Centrum Onkologii jest jedynym w województwie podlaskim specjalistycznym szpitalem leczącym chorych na nowotwory. Ministerstwo Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, wsparło zakup takich stacji planowania leczenia w dwudziestu szpitalach w kraju.  Białostocki szpital na ten cel dostał 425 tys. zł. Placówka podlega samorządowi województwa, dlatego zakup w BCO kwotą 93 tys. zł wsparł też samorząd województwa podlaskiego.

 

Pacjenci z nowego sprzętu skorzystają w połowie 2020 r.

 

W Białostockim Centrum Onkologii działa siedem stacji planowania leczenia. To oprogramowanie pozwalające szczegółowo zaplanować, bardzo precyzyjnie przygotować plan leczenia radiologicznego pacjentów z guzami nowotworowymi i wybrać najlepsze.

 

“Rocznie wykonujemy około dwóch tysięcy planów leczenia. Dodatkowa stacja znacznie usprawni pracę lekarzy akceptujących plany i przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania pacjentów na leczenie” –  poinformowała rzecznik szpitala Monika Mróz.

 

Kierownik Zakładu Radioterapii w BCO dr Tomasz Filipowski tłumaczy, że oprogramowanie pozwala bardzo precyzyjnie wyznaczyć te miejsca, które mają być napromienione, ale też te, które mają być osłonięte. Plan pozwala określić szczegółowe ustawienia aparatu i kąty napromieniania.

 

“Planujemy leczenie na podstawie tomografii komputerowej, którą wykonujemy pacjentowi przed leczeniem w ułożeniu takim, w jakim pacjent będzie napromieniany, następnie w tych obrazach lekarze wyznaczają obszary do napromieniania i obszary do osłonięcia” – tłumaczył dr Filipowski.

 

Dodał, że kilkadziesiąt powstałych obrazów trafia do systemu planowania leczenia. Kąty podawania wiązki promieniowania ustala fizyk, wyznacza też ustawiania aparatu tak, by chronić inne, zdrowe narządy i tkanki.

 

“I to gwarantuje nam system planowania leczenia. On nam to pokazuje w różnych ustawieniach” – wyjaśnił dr Filipowski.

 

Fizycy przygotowują takie plany leczenia, a lekarze decydują, który będzie realizowany. Plan jest wybierany po szczegółowej analizie przygotowanych skanów i obrazów.

 

“Można oszczędzić zdrowe tkanki. To jest w radioterapii istotne dlatego, że możemy podnieść dawkę na sam obszar do napromieniania, oszczędzając przy okazji obszary krytyczne” – dodała kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w BCO Maria Kisielewska-Birycka.

 

Red. M.L.

Fot. Białostockie Centrum Onkologii

Na podst. PAP

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o