Czyżew. Policjanci edukują seniorów

Problem zaginięć osób w podeszłym wieku, przemoc domowa wobec osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych to istotne kwestie bezpieczeństwa społecznego. Edukacja i rozpowszechnianie informacji o problemach związanych z bezpieczeństwem seniorów ma priorytetowe znaczenie w przeciwdziałaniu takim zdarzeniom.

 

W środę (11.09.) Dzielnicowy Posterunku Policji w Czyżewie, oraz policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem spotkali się z seniorami Czyżewa. Tematem wiodącym prelekcji było zwrócenie uwagi na problem występujących z różnych przyczyn zaginięć osób dorosłych, starszych. Każde z nich ma swój indywidualny charakter i przebieg. Najczęściej z powodu zaników pamięci, wystąpienia nagłych zaburzeń psychicznych, wypadków, zasłabnięć. Zdarzają się także przyczyny związane ze świadomym zerwaniem kontaktu z osobami bliskimi. Jedne z najtrudniejszych przypadków zaginięć dotyczą natomiast osób w podeszłym wieku, które pozostawione same sobie giną bez wieści. Zapobieganie przemocy w rodzinie wobec osób starszych jest szczególnie istotnym zagadnieniem w społeczeństwie, a ochrona seniorów przed przemocą należy do Powszechnych Praw Człowieka.

Dzielnicowy ostrzegał uczestników spotkania przed oszustami na wnuczka czy też na policjanta. Apelował o rozwagę przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych. Prelekcja była też doskonałą okazją do przypomnienia zebranym głównych przepisów ruchu drogowego, w tym konieczności noszenia odblasków po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

 

Tego rodzaju prelekcje będą kontynuowane w przyszłości.

Red. M.L.

Fot. KPP Wysokie Mazowieckie

Podlaska Policja

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o