Suwałki. Ścieki, które w ubiegłym tygodniu wpłynęły do Czarnej Hańczy spowodowały kilkunastokrotne przekroczenie norm

Ścieki, które w ubiegłym tygodniu wpłynęły w Suwałkach do Czarnej Hańczy spowodowały kilkunastokrotne przekroczenie norm. Rzeka wprawdzie szybko się oczyściła, jednak większość ścieków dotarła najprawdopodobniej do jeziora Wigry.

 

Wynika to z badań suwalskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Próbki do badań pobrano z Czarnej Hańczy w okolicach Sobolewa. Zarówno w dniu zdarzenia, jak i dzień później. Kierownik suwalskiej delegatury WIOŚ Wiesława Blusiewicz podkreśla, że wyniki z obu dni bardzo się od siebie różniły.

 

“Do rzeki przedostało się około 180 metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków i wyniki były podwyższone m.in. w zakresie substancji biogennych. Następnego dnia rzeka przywróciła się do stanu sprzed incydentu. Ścieki gdzieś się jednak skumulowały i odbiornik musi sobie z tym poradzić”.

 

Wyniki badań nie uspokoiły dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego. Tomasz Huszcza podkreśla, że nurt rzeki w Sobolewie jest bardzo wartki i woda szybko się tam oczyszcza. Powstaje więc obawa, że wszystkie nieczystości osiadły przy ujściu do jeziora.

 

“Czarna Hańcza jest największym dopływem Wigier. Wszystkie nieczystości, jakie niesie mają wpływ na ekosystem całej rzeki i jeziora. Już wydarzenia sprzed roku pokazały, że wypuszczone ścieki poczyniły ogromne spustoszenie. Konsekwencje tego będziemy ponosić przez wiele lat”.

 

Powodem drugiego już dużego zanieczyszczenia Czarnej Hańczy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy była źle przeprowadzona modernizacja miejskiej kanalizacji. Prace na zlecenie suwalskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wykonywała prywatna firma.

 

 

Zobacz też: Ścieki zalały Czarną Hańczę. Winni pracownicy firmy

Red. M.L.

Fot. Jakub Mikołajczuk/Polskie Radio Białystok

Polskie Radio Białystok

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o