Pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich w Spale

Było barwie, tanecznie i przede wszystkim tradycyjnie! Za nami pierwszy dzień Dożynek Prezydenckich. W sobotę 14 września korowód dożynkowy z chlebem i wieńcami z 16 województw zawitał do Spały.

Główne uroczystości dożynkowe rozpoczną się w niedzielę 15 września o godz. 11.30 Mszą święta w Kaplicy Polowej AK. Po niej Para Prezydencka w asyście korowodu dożynkowego uda się na teren Centralnego Ośrodka Sportu. Korowód dożynkowy to najbarwniejsza część Dożynek.

O godz. 14.00, na głównej scenie, rozpocznie się Ceremoniał Dożynkowy, który poprowadzi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

W tym roku województwo podlaskie reprezentuje gmina Grabowo

W przeddzień głównych uroczystości, czyli w sobotę, o godz. 14.30 na scenie w Miasteczku Regionów na stadionie COS rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Województwo podlaskie reprezentowali przedstawiciele gminy Grabowo. Nasza grupa dożynkowa otrzymała wyróżnienie i nagrodę finansową przyznawaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

„Przyjechaliśmy z wieńcem, który pięknie ośpiewamy wraz z zespołem Grabowianie. Nasz wieniec ma podstawę wykonaną z jęczmienia i owsa. Znajdziemy w nim również pszenżyto i żyto. Uwieńczony jest kopułą wykonaną z pszenicy. Na samej górze jest krzyż, który symbolizuje naszą religijność i jest podziękowaniem Panu Bogu za plony. Cały wieniec jest piękny, tradycyjny. Chcemy nim dziękować za nasza pracę” – podkreślała Barbara Brzostowska z zespołu „Grabowianie”.

„To dla naszej gminy bardzo duży zaszczyt. Oprócz tego, że reprezentujemy województwo podlaskie, to możemy również promować naszą typowo wiejską gminę. To jest dla nas wielkie wydarzenie. Cieszymy się, że jednocześnie poznajemy reprezentantów innych województw” – mówił Andrzej Piętka, wójt gminy Grabowo.

Odwiedzający stanowisko województwa podlaskiego zlokalizowane w Miasteczku Regionów mogli spróbować naszych lokalnych przysmaków – m.in. babki ziemniaczanej, sękacza, czy też mrowiska.

„Kocham Podlasie! Tak bardzo mi się tam podoba, Mieszkam na Mazowszu, ale kocham Podlasie. W tym roku byłam wiele razy na Podlasiu!” – nie kryła swojego zachwytu pani Wanda.

Podlaskie promowało się tym, co ma najlepszego. Nie mogło więc zabraknąć rodzimego rękodzieła – pod czujnym okiem ludowej tkaczki Danuty Radulskiej można było spróbować swoich siły przy krosnach, zaś Paweł Piechowski, garncarz z Czarnej Wsi Kościelnej, zapraszał do wspólnej pracy przy kole garncarskim.

Dwudniowym uroczystościom dożynkowym towarzyszy moc atrakcji – stoiska promocyjne regionów z całej Polski, produktów regionalnych oraz kraina zabaw dla dzieci, a na scenie zespoły regionalne. Zwieńczeniem Święta Plonów, w niedzielę 15 września, będzie Gala Muzyki Disco – koncerty zespołów: Baciary, Skaner, Bayera i Mr Sebii.

Po raz pierwszy Dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 91 lat.

Program Dożynek Prezydenckich Spała 2019

Niedziela, 15 września 2019 r.
Teren Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale
12.00 – 18.00 – Miasteczko Regionów, Kraina Zabaw dla dzieci, Występy zespołów ludowych od godz. 15.30
14.00 – 15.15 – Ceremoniał Dożynkowy
od 15.20 – Gościniec Prezydencki (dostępny dla wszystkich gości)

Centrum Spały
11.30 – 18.00 – Stoiska promocyjne gmin Powiatu Tomaszowskiego oraz sponsorów
11.30 – 12.40 – Msza święta w Kaplicy Polowej AK z poświęceniem wieńców dożynkowych
12.45 – 13.15 – Przejście korowodu dożynkowego na miejsce Ceremoniału Dożynkowego
15.30 – 21.00 – Gala Muzyki Disco
15.30 – Zespół Baciaryi
17.30 – Zespół Skaneri
18.30 – Zespół Bayerai
19.30 – Mr Sebiii
20.30 – 21.45 Koncert Gwiazdy Wieczoru – Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider nowy

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o