W Łomży ponownie będzie działać jednostka wojskowa

Okazją do utworzenia w Łomży nowej jednostki wojskowej będą uroczystości związane z 80. rocznicą agresji Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września, na Starym Rynku w Łomży (w samo południe), odczytany zostanie rozkaz dotyczący sformowania 18. Pułku Logistycznego, który będzie wchodził w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej „Żelazna Dywizja”.

 

Decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej podjął w 2018 roku minister Obrony Narodowej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

 

18. Pułk Logistyczny powstaje w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej, która 6. września w Siedlcach przyjęła swój sztandar.

 

“Na sztandarze jest także herb naszego miasta. Jednostka wojskowa ma liczyć docelowo 600 żołnierzy i pracowników cywilnych. Ma opierać się głównie na żołnierzach lokalnych. Jedynie kadrę oficerską będą stanowiły osoby z zewnątrz. Warto skorzystać z możliwości jakie oferuje wojsko. Stabilna praca, dobre zarobki” – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

 

Sformowanie jednostki wojskowej w Łomży to także szansa na ożywienie gospodarcze miasta.

 

Marzy nam się, żeby w mieście powstawały nowe, duże zakłady pracy. Pamiętam rozmowę z generałem Gromadzińskim, który powiedział, że on przywozi nam fabrykę do Łomży. Bo jest to duży zakład, więc naprawdę miasto na tej decyzji rządu bardzo mocno skorzysta, co odczujemy w ciągu najbliższych lat” – uważa prezydent Mariusz Chrzanowski.

 

W Łomży, gdzie obecnie ma swoją siedzibę batalion lekkiej piechoty Obrony Terytorialnej, do końca 2012 r. stacjonował także 1. Łomżyński Batalion Remontowy. Po jego rozformowaniu w mieście zostały tylko wojskowe warsztaty remontowe, w których zatrudnionych jest ok. 130 osób. Teraz zostaną one wchłonięte przez 18. Pułk Logistyczny, w skład którego wejdą trzy bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia.

 

 

 

 

Red. M.L.

Fot. polska-zbrojna.pl / Podlaskie24.pl

Na podstawie: polska-zbrojna.pl / Polskie Radio Białystok

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o